imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Face ID by mohlo dostať upgrade na budúci rok


Čože? Veď len nedávno bolo predstavené! Je to tak, Apple už začal pracovať na vyspelejšej verzii. Rýchlosť vývoja technológií rozpoznávania tváre a 3D kamier je skutočne závratná.

Ming-Chi Kuo uverejnil novú správu pre investorov, v ktorej píše o budúcich plánoch Applu. Tentoraz zdôrazňuje ďalší vývoj Face ID, ktorý by mohol debutovať už v iPhonoch na budúci rok.

Na Face ID zdanlivo nie je čo vyvíjať: robí to, čo má, a užívateľ si ledva uvedomí, že pri odomykaní telefónu prebieha nejaká autentifikácia. Apple však verí, že vždy je možné sa zlepšovať a údajne už pracuje na vyspelejšej verzii.

Podľa informácií Kua by to malo vyzerať nasledovne: v snímači by bol silnejší VCSEL osvetľovač, ktorý by znížil dopad neviditeľného svetla z okolia, ako je napríklad infračervený šum. Treba povedať, že s aktuálnou formou rozpoznávania tváre nie sú žiadne problémy, pokiaľ ide o spoľahlivosť. Bol by tu však väčší dopyt po Face ID, ktoré bude fungovať v oboch smeroch, o tom však Kuo nehovoril. 

Zmienil sa však o novej vyvíjanej technológii, ktorá sa podľa neho s 50 % pravdepodobnosťou dostane do iPadov do konca roka 2019 a začiatku 2020 a počas roka 2020 by už mohla byť aj v iPhonoch. Ide o  3D kameru na princípe ToF (Time of Flight).

ToF kamera umožňuje zariadeniam vytvoriť 3D model svojho okolia. Podobne ako Face ID vytvára model tváre. Nebolo by to však obmedzené na užívateľa, zahrnuté by bolo aj okolité prostredie. Odhad, že inovácia by najprv dorazila na iPad, nie je náhoda: 3D fotky by sa po odfotení dali upravovať pomocou Apple Pencil. 

Netreba ani hovoriť, že takýto vývoj by nás zaviedol do bludiska nepreberných možností rozšírenej reality. Najmä keď vezmeme do úvahy, že podľa Gurmana by okuliare pre rozšírenú realitu od Applu mali doraziť približne v tomto období rovnako ako prvý 5G iPhone. Kuo verí, že všetky tieto inovácie spolu s výrazne vylepšenou verziou Apple máp by boli pádnym odôvodnením úsilia Applu v oblasti rozšírenej reality. 

Zdroj: MacRumors

Apple Inc. (AAPL)