imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Do iOS možno pribudne natívna funkcia sledovania spánku


Nová funkcia by mala byť schopná uhádnuť fázy vášho spánku a určiť najlepší čas na prebudenie.

Existuje veľa aplikácií na monitorovanie spánku, ale v iOS sa nenachádza žiadna natívna možnosť. Podľa nedávneho patentu by Apple rád priniesol svojim užívateľom nové možnosti, ktoré im poslúžia lepšie než tie súčasne dostupné.

Aplikácie vývojárov tretích strán sa snažia odhadnúť fázy spánku čo najpresnejším spôsobom. Je to zložité vzhľadom na to, že spánok sa neskladá z uloženia, zaspatia, prebudenia a vstávania. V priebehu noci je niekoľko opakujúcich sa spánkových cyklov, ktoré trvajú až 90 – 120 minút a majú 5 fáz.

Existuje celkovo 5 fáz spánku – 4 NREM (hlboký spánok) a 1 REM, čo je fáza, kedy snívate. Zároveň je to však fáza, kedy je najjednoduchšie sa zobudiť. Počas dobrého nočného spánku sa fázy hlbokého spánku stále znižujú a ich poradie je nasledovné: 1 – 2 – 3 – 4 – 3 – 2 – 1 – 5.

Požadované množstvo spánku sa líši od človeka k človeku, ale spoločné je, že ak sa prebudíte skôr, ako absolvujete všetkých 5 fáz, budete sa cítiť celý deň zle. A tu prichádza na scénu budík. Hlasno vás vyženie z postele a vôbec nevenuje pozornosť vašim spánkovým fázam.

Tento problém bol objavený už dávno a mnohé spoločnosti naň majú rôzne riešenia. Napríklad Beddit, produkt firmy, ktorú kúpil Apple, alebo Withings. Väčšina z nich by mala byť umiestnená pod vankúšom alebo na nočnom stolíku. Existuje mnoho rôznych prístupov. Aplikácie na telefóny zvýšia hlasitosť mikrofónu a svoje predpoklady založia na rytme vášho dýchania.

V podstate fungujú rovnako. Jediný rozdiel je v tom, že vás nebudia v určitej dobe, ale v určitom intervale. Bez ohľadu na to, či je riešenie založené na hardvéri alebo softvéri, vyžaduje si citlivé senzory a obrovské množstvo pozornosti. Dúfame, že vlastný vývoj Applu bude odlišný.

Podľa patentu okrem toho, že iOS môže podporiť natívne riešenie, Apple Watch by mohli robiť ešte presnejšie merania. Váš iPhone a vaše hodinky, ruka v ruke, by mohli začať automaticky vypočítavať presné dáta na základe vašich vitálnych znamení bez toho, aby začali pracovať s ľubovoľnými aplikáciami. Mohli by napríklad určiť, kedy zaspíte, a výpočty by boli ešte podrobnejšie.

Zdroj: Apple Insider

Apple Inc. (AAPL)