imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Cook varuje investorov pred slabými štvrťročnými výsledkami


Vo svojej správe pre investorov Applu upozorňuje Tim Cook, že pre makroekonomické a ďalšie špecifické faktory môžu byť výsledky slabšie.

Po konferenčnom hovore poslednej finančnej správy oznámil Luca Maestri, finančný riaditeľ Applu, že Apple nebude od budúceho štvrťroku zverejňovať presné predajné čísla jednotlivých produktových kategórií. Dôvod tohto rozhodnutia nie je v tejto chvíli dôležitý, nejako však musia svoje štvrťročné výsledky zverejňovať musí. 

Už pred finálnymi výsledkami posledného štvrťroka, ktorý sa skončil 29. decembra 2018, Tim Cook napísal nie celkom pozitívny dopis investorom. Čo sa v ňom dočítali?

Tento štvrťrok neskončil podľa očakávaní.

Začal úpravou predchádzajúcich odhadov a pokračoval:

Na základe týchto upravených odhadov budú naše príjmy nižšie než pôvodné predpoklady[…]. 

Je to prekvapujúce? Vôbec nie. Tim Cook tvrdí, že za týmto vyhlásením sú tie isté dôvody ako pri poklese ceny akcií. Niečo také sa teda dalo očakávať. A aké sú teda tie dôvody? Podľa Tima Cooka sú nimi najmä:

  • kurz dolára,
  • iPhone XS a iPhone XS Max vyšli príliš skoro,
  • nízke počiatočné zásoby,
  • niekoľko všeobecne slabých segmentov trhu,
  • nižšie predaje v Číne,
  • lacnejšia výmena batérie.

Moment, ako? Prečo by mala lacnejšia výmena batérie byť dôvodom horších finančných výsledkov? Podľa Cooka sú ľudia menej motivovaní vymeniť staršie zariadenie, pokiaľ preň lacno dostanú novú batériu. Je to vlastne logické, pretože najväčším zdrojom problémov je väčšinou práve batéria. Nová baterka dokáže vzkriesiť aj ten najstarší telefón. A načo meniť zariadenie, ktoré je funguje a je prijateľne rýchle? 

To je v podstate všetko. Tento problém sa týka najmä Applu a nemá priamy dopad na zákazníkov. Vlastne pre nás je veľmi fajn môcť si lacno vymeniť batériu aj u päťročného iPhonu 5s a naďalej ho používať.

Tu si môžete prečítať celý spomínaný Cookov dopis.

Zdroj: The Verge 1, 2

 

Apple Inc. (AAPL)