imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Čo sa teraz deje so softvérom Applu? (Názor)


V posledných týždňoch sme museli ohlásiť niekoľko zlyhaní softvérov Applu. Čo môže byť v pozadí a aké zmeny môžeme očakávať?
Koniec roka 2017 nebude najväčším úspechom v histórii spoločnosti v Cupertine. Z hardwarovej stránky bol rok veľmi silný: iPhone X je najzaujímavejší iPhone zo všetkých spolu s dvoma super kamarátmi, boli predstavené Apple Watch Series 3 a iMac, ktorý všetci milujú.


Na strane softvéru však bolo niekoľko nedostatkov so zlým načasovaním. Keď po nejakej chybe všetko utíchlo, objavila sa nová časovaná bomba. Prinášame prehľad toho, čo sa v minulosti udialo:

  • Vyskytli sa problémy tretej generácie Apple Watch LTE, spôsobené problémom WatchOS Wi-Fi, ktoré ovplyvnili iba zahraničné krajiny, kde sú v predaji.
  • I a A boli na anglickej klávesnicu prehodené v iOS 11.1 – ani to nás však neovplyvnilo.
  • Aplikácia Kalkulačka nezaznamenala všetky údery pri rýchlom zadávaní kvôli problému s animáciou.
  • Vyskytla sa tiež chyba dátumu pre iOS 11, ktorá po aktualizácii vytvorila bootloop.
  • Zraniteľnosť root pre macOS. Nevieme o žiadnych skutočných škodách, produkty Applu sú dobre známe ich výnimočnou bezpečnosťou.
  • Meltdown a Spectre prišli v naozaj zlom čase, aj keď nie sú primárne chybou Applu.
  • Je tiež nešťastné, že aktualizácia, ktorá obsahuje opravu Meltdownu a Spectre, obsahuje chybu umožňujúcu zadávať pokročilé predvoľby systému bez hesla.

Nie je to najkratší zoznam. Samozrejme, Apple vie najlepšie, aká náročná je táto situácia, a okamžite sa ospravedlnil. Hovorca spoločnosti uviedol:

„Bezpečnosť je najvyššou prioritou pre každý produkt Applu a, bohužiaľ, narazili sme s týmto vydaním macOSu,“ pripustil hovorca Applu. „Túto chybu veľmi ľutujeme a ospravedlňujeme sa všetkým užívateľom Macov za vzniknutie chyby, ako aj za obavy, ktoré spôsobila. Naši zákazníci si zaslúžia lepšie produkty. Kontrolujeme naše vývojové procesy, aby sme zabránili opakovaniu sa tohto scenára.“

Phil Schiller prezentoval aj niekoľko ďalších myšlienok:

„Mali sme zlý týždeň. Niekoľko vecí sa stalo, to je všetko. Tím sa chystá auditovať systémy, dôkladne sa pozrieť na procesy, zamyslieť sa a urobiť všetko preto, aby sa zabránilo zopakovaniu vzniknutých chýb.“


Uvidíme, čo môže byť v pozadí týchto nešťastných udalostí a ako môže Cupertino situáciu vyriešiť.

Je to v poriadku, ale nie je

Najviac triviálna a najmenej uspokojujúca odpoveď znie, že je ťažké zvládnuť toľko systémov a vydávať toľko aktualizácií úplne bez chýb. Dokonca aj vtedy, keď má Apple dostatok peňazí a ľudskej pracovnej sily, aby to vyriešil. Väčšie skupiny, náročnejšia komunikácia medzi oddeleniami, mnoho nových spolupracovníkov, ktorí nie sú zapojení do procesu atď. Nejde o výhovorku, ale musíme to brať do úvahy.
Mnohí si myslia, že hlavným dôvodom zlyhania je nedostatok štruktúr v spoločnosti. Apple v minulosti pomerne rýchlo rástol a mohlo sa stať, že sa nedá nasledovať tento exponenciálny rozmach so systémom, procesmi a pracovnými tokmi spoločnosti. Tento druh expanzie znamená neustálu zmenu a premiestňovanie tímov. Noví lídri prichádzajú s novými očakávaniami a ak sú presunutí, medzi spolupracovníkmi nemusia byť jasné úlohy a zodpovednosti.

Takýto rast môže ľahko viesť k chaosu, ktorý spôsobuje problémy. Samozrejme, že nevidíme, ako vlastne Apple funguje, je to len špekulácia, ktorá možno nie je ďaleko od pravdy. Potvrdzujú to aj problémy s iOS. Softvér sa vyvíjal naozaj rýchlo.

Čo bude ďalej?

Je to len hypotetická otázka. Apple má v roku 2018 len jeden spôsob, ako si zachovať vernosť svojich fanúšikov: musí tento problém vyriešiť. Bez ohľadu na to, či bude potrebná reorganizácia, nové štruktúry, nové testovacie postupy alebo zázraky, problém je nutné vyriešiť.
Dobrá správa je, že je toho schopný. V histórii Applu sa spoločnosť dostala aj z väčších problémov, takže má skúsenosti s riešením takýchto otázok. Spoločnosť informovala verejnosť , že začne s vlastnou skúškou, zreviduje svoje vývojové a testovacie procesy. Môžeme si byť istí, že v zákulisí firmy tvrdo pracujú, pretože v Cupertine vedia, že strata povesti je oveľa jednoduchšia, ako jej vybudovanie.


Dúfame, že dohľad nad všetkými procesmi v spoločnosti prinesie riešenie a v roku 2018 nebudeme musieť hlásiť žiadne problémy.

Apple Inc. (AAPL)