imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Breaking News: Apple vydal nové MacBooky Pro


13″ a 15″ modely MacBooku Pro boli potichu aktualizované mnohými novými funkciami – odteraz si ich môžete objednať s 32 GB RAM a 6-jadrovým procesorom Intel.

Apple predstavil nové MacBooky Pro celkom neočakávane, oba modely s uhlopriečkou 13″ a 15″ majú najlepšie hardvérové technické parametre na trhu. K dispozícii je menší model so štvorjadrovými procesormi Intel Core i5 a i7, objednať si však môžete aj ten väčší s procesorom Intel Core i9 so 6 jadrami.

Pozrime sa bližšie na nové funkcie a špecifikácie:

Pokiaľ ide o dizajn, nič sa nezmenilo, Apple použil dizajn modelov z konca roka 2016. Verzie s 2-jadrovým procesorom sa budú predávať aj naďalej. Všetky nové počítače dostali procesor 8. generácie Coffee Lake od Intelu, čo znamená ďalšie dve jadrá v 13” i 15” verzii.

Touch Bar a Touch ID zostávajú, klávesnicu Butterfly 2. generácie nahradila Butterfly 3. generácie. Apple verí, že sa im podarilo vyriešiť počiatočné problémy, ktoré spozorovali u niektorých počítačov, ktoré museli stiahnuť. Tento rad je prvou generáciou, ktorá dostala displej True Tone, ktorý poznáme z iPhonu X.

Táto technológia umožňuje automatické prispôsobenie vyváženia bielej a jasu potrebám ľudského oka. Ide o skvelú funkciu, ktorá chráni náš zrak a ktorú si teraz budú môcť užiť všetci, čo si kúpia nový MacBook Pro.

Ak porovnáme aktualizované MacBooky Pro s predchádzajúcimi modelmi, 15-palcový model okrem najnovších procesorov získal 32 GB pamäte DDR4 RAM a dokonca si ho môžete objednať so 4TB SSD úložným priestorom. Model 13″ je len vo verzii s pamäťou SSD s kapacitou 2TB, ale v novej verzii s Quad-core sú dvaja porty USB-C a oba majú štandard Thunderbolt 3, podobne ako 15-palcové modely.

Pozrime sa na najsilnejšie konfigurácie:

13″ MacBook Pro

 • štvorjadrové procesory Intel Core i5 a i7 8. generácie až do 2.7 GHz s Turbo Boost až do 3.8 GHz
 • integrovaná grafika Intel Iris Plus 655
 • 16 GB 2133 MHz LPDDR3
 • úložisko 2TB SSD
 • Retina displej s technológiou True Tone
 • 4 porty Thunderbolt 3
 • Butterfly klávesnica 3. generácie

15″ MacBook Pro

 • 6-jadrové procesory Intel Core i7 a Core i9 8. generácie až do 2.9 GHz s Turbo Boost až 4.8 GHz
 • Radeon Pro grafika so 4 GB pamäte GDDR5
 • 32 GB pamäte DDR4 RAM
 • úložisko 4TB SSD
 • Retina displej s technológiou True Tone
 • 4 porty Thunderbolt 3
 • Butterfly klávesnica 3. generácie

Takže namiesto obvyklých dvoch budeme mať štyri porty Thunderbolt 3. Pripojiť môžeme teraz kompatibilný displej LG UltraFine a zároveň vysokorýchlostný externý disk a externú grafickú kartu. 

Nedávno sme jednu z externých grafických kariet otestovali a čakáme na príchod podobných produktov, ktoré potvrdia, že USB-C porty sú skutočne exkluzívne. Tim Cook a jeho tím teraz veria v jednotné konektory viac než kedykoľvek predtým. Je to možno len drobnosť, ale treba spomenúť aj to, že nové MacBooky Pro prichádzajú so štandardom Bluetooth 5.

Výkon

Apple predstavil fascinujúce produkty a na aktualizovanej stránke vyznačil vo farebných diagramoch rozsah pokroku v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi – je to BRUTÁLNA ZMENA! 6-jadrové procesory s Arnold renderom dosahujú o 65 % vyššiu rýchlosť s Autodesk Maya a 13″ štvorjadrový model s 2-jadrovým procesorom je o 90 % výkonnejší.

Najvýkonnejší model nového radu je schopný spracovať súčasne 9 4k videostreamov a nebudete mať problémy ani s exportom. Vďaka čipom 8. generácie budete môcť exportovať 8-bitové filmy HEVC o 55 % rýchlejšie.
Na Slovensku očakávame dodávku zariadení do 1 až 2 týždňov. Cena nových štvorjadrových a 6-jadrových modelov začína od 1299 USD. Cena modelov s pokročilejším vybavením je od 2399 USD.

Apple Inc. (AAPL)