imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Bokeh efekt pre začiatočníkov


Čo presne znamená bokeh (alebo boke)? Ako ho Apple dosiahol a prečo vidíme svetelné body na pozadí fotky? V tomto článku sme zhromaždili všetky dôležité informácie, ktoré by ste mali vedieť o tomto efekte.

Bokeh je známa fotografická koncepcia, ktorá odkazuje na rozmazané pozadie fotografií. Tento výraz pochádza z japončiny, čo nie je prekvapujúce, keďže Nikon, jeden z výrobcov fotoaparátov, sídli v Japonsku. Apple, Google a iné konkurenčné spoločnosti inštalujú do svojich zariadení stále lepšie a kvalitnejšie šošovky a senzory a rozvíjajú inteligentnejšie procesory a softvéry, aby umožnili priemernému užívateľovi jednoducho a veľmi rýchlo robiť krásne fotografie.

Téma fotografovania telefónmi je čoraz aktuálnejšia, preto je najvyšší čas začať sa ňou opäť zaoberať a pripomenúť si niektoré fotografické pojmy a výrazy. Platí to najmä teraz, keď iPhone XS a iPhone XS Max umožňujú upraviť ostrosť odfotografovaných snímok a dosiahnuť nádherný bokeh efekt. Podľa fotografického žargónu bokeh súvisí s časťami snímky, ktoré nie sú zaostrené, ale v úzkom zmysle ho používame na svetelné body na fotografii. Zvyčajne tieto svetlá vidíme vo forme bodov, ktoré sú prevažne v oválnom tvare.

Ak chceme urobiť fotografiu s efektom bokeh, potrebujeme oblasť citlivú na svetlo (snímač) a otvor (objektív), ktorý premieta prichádzajúce svetlo. Ich veľkosť a vzdialenosť určuje kvalitu fotografie. Rozmazanie, ktoré bolo kedysi považované za výsadu profesionálnych fotografií, je teraz zabezpečené kombináciou väčšieho snímača a užšej clony. Keďže sa žiadny z výrobcov nevedel priblížiť k senzorom Micro 4/3, ASP-C a Full Frame, ktoré sa používajú vo fotoaparátoch DSLR a MILC, pracujú s clonou podobnej veľkosti (medzi 1,8 – 2,4) a potrebujú softvérové riešenie.

Efekt bokeh v iPhonoch nie je skutočný, je to umelý prvok fotografie, ktorý sa pokúša vyzerať čo najpravdepodobnejšie. Je to zaujímavé, pretože bokeh (v tomto kontexte stále chápaný ako svetelné body) vytvára rôzne tvary s rôznymi šošovkami. Časti a čepieľky objektívu, ktoré uzatvárajú clonu, charakterizujú optiku, ktorá vytvára jedinečný bokeh efekt na fotografii. Napríklad anamorfické šošovky, používané pri filmovaní, rozťahujú obraz a potom ho stláčajú. Výsledkom toho je, že svetlá sa vertikálne rozťahujú.

Avšak softvérové riešenie pre iPhone XS a iPhone XS Max môže skôr poďakovať vývoju procesora než šošovkám, ktoré sú rovnaké ako v iPhone X predstavenom v minulom roku. Ak nastavíte ovládač v telefóne na položku Prirodzené svetlo a klepnete na tlačidlo, s ktorým fotografujete, iPhone vytvorí mapu hĺbky, ktorá analyzuje popredie a pozadie a potom ich rozdelí. Vďaka tomu môžete upraviť ostrosť po nasnímaní fotografie, pretože fyzika vám už nestojí v ceste.

Takže efekt bokeh bol pôvodne určený na relatívne veľké snímače s úzkou uzavretou clonou a aj vo svete smartfónov je určený znalosťou programátorov. Samozrejme, hardvér, ktorý je pod softvérom, je tiež rozhodujúci faktor. S aplikáciou Focos môžete simulovať všetky staré ručné šošovky, napríklad klasiky ako Helios 44, Carl Zeiss Jena alebo Olympus Zuiko.

S týmito môžete dosiahnuť jedinečné a kreatívne efekty, aj natívna apka Kamera spĺňa svoju úlohu celkom dobre. Na efekt bokeh nepotrebujete aplikáciu tretej strany, Apple ju poskytuje v apke Kamera pre nové iPhony. Stačí, ak nájdete zaujímavú tému, umiestnite ju do vzrušujúceho prostredia, nastavíte režim Portrét s efektom Prirodzené svetlo a potom klepnete!

Apple Inc. (AAPL)