imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

B&O PLAY Beoplay E4 – Sila ticha


Celkom nás prekvapilo, keď nám na stole pristála malá biela krabička s produktom na testovanie. Očividne to bol výrobok B&O PLAY, stačilo sa pozrieť na obal, len sme nevedeli, že spoločnosť uvádza na trh nové slúchadlá. Táto novinka sa volá Beoplay E4 a ide o pár slúchadiel s hybridným aktívnym potlačením hluku.

Druhé prekvapenie prišlo, keď sme otvorili krabicu a v pravom dolnom rohu uvideli staré dobré logo slúchadlového jacku. Čo je vlastne trochu divné, už si ani nepamätáme, kedy sme mali na testovanie čisto drôtové B&O PLAY slúchadlá. Pre majiteľov iPhonu 7 to môže byť trochu problém, budú musieť použiť adaptér. Nie všetci zákazníci však majú iPhone 7 (alebo niektorý z najnovších Androidov), a možno preto sa dánsky výrobca rozhodol pre slúchadlový jack.

Vonkajšok

Ak sme už spomínali, Beoplay E4 dostanete v peknej malej krabičke. Nájdete v nej pár slúchadiel, k tomu 4 páry silikónových štuplov (veľkosti XS, S, M a L), jeden pár štuplov Comply™ (veľkosti M), USB-A–Micro-USB kábel na nabíjanie, letový adaptér, mäkké puzdro a samozrejme návod na použitie. Slúchadlá samotné sa dosť podobajú na staré dobré H3 ANC (ktoré sú ich bezprostredným predchodcom). Ich telo je vytvarované z hliníka s maličkými bodkami okolo B&O loga a s troma ďalšími otvormi na „stopkách“ slúchadiel, ktoré ukrývajú mikrofóny nutné na potlačenie hluku.

Ku koncu kábla, asi 8 cm od slúchadlového jacku, je umiestnená malá krabička, ktorá je bežnou súčasťou slúchadiel s aktívnym potlačením hluku. Vyzerá síce trošku priveľká, ale stále je menšia než okrúhla krabička na H3 ANC. Má gumový povrch, ktorý je príjemný na dotyk. Tu sa nachádza USB zásuvka na nabíjanie, spínač potlačenia hluku a LED. Krabička bola zrejme navrhnutá tak, aby vám visela von z vrecka, čo môže na prvý pohľad pôsobiť divne, ale zvyknete si – vďaka tomu je ovládanie jednoduchšie. Môžete si ju, samozrejme, aj jednoducho strčiť do vrecka spolu s telefónom.

Pogumovaný kábel je tiež pomerne masívny. Je dosť hrubý a vyzerá robustne, takže sa pravdepodobne nezničí ani po dlhšej dobe používania. Kábel má aj troj-smerné ovládanie, tiež v hliníkovom prevedení. Konečne môžete pod prstami dokonale cítiť jednotlivé tlačidlá, aj keď sa nepozeráte, sú od seba pomerne vzdialené. Body stlačenia mohli síce trošku viac vystupovať, ale v zásade je to len detail.

Ticho

Keď je reč o aktívnom potlačení hluku, väčšine ľudí okamžite príde na um značka Bose, pretože ona predstavila túto technológiu širšej verejnosti, aj keď jej základy boli vytvorené už v 30. rokoch 20. storočia. Americká firma Bose však bola prvá, ktorá ju začala extenzívne využívať, takže s ňou majú najväčšie skúsenosti. Táto technológia možno nie je úplne najpopulárnejšia, mnohí ľudia nemajú radi slúchadlá, či už on-ear, alebo in-ear, s potlačením hluku. Treba však uznať, že hluk potlačujú naozaj do veľkej miery a najlepšie fungujú v uzavretých prostrediach – napríklad v lietadle.

Aj keď nie ste normálne fanúšikmi slúchadiel s potlačením hluku, Beoplay E4 vás prekvapí. Tieto slúchadlá prekonajú všetky vaše očakávania. Akonáhle ich zapnete, väčšina zvukov z okolia zmizne. Potlačenie hluku funguje skvele, pri monotónnych konštantných zvykoch (ako bzučanie elektrického prúdu alebo otáčanie fidget spinneru) je to dokonca až 99 %. Nepodarilo sa nám zistiť, čo presne hybridné aktívne potlačenie zvuku je, ale podľa B&O PLAY dokáže potlačiť o 15 dB viac zvukov než H3 ANC.

Je tu aj jedna zaujímavá funkcia s názvom „Transparency Mode“. Do tohto režimu sa dostanete tak, že posuniete prepínač potlačenia hluku do polohy „On“ a podržíte ho tam jednu sekundu. LED na krabičke zmení farbu z bielej na modrú, hudba sa stlmí a budete môcť počuť okolitý svet prostredníctvom mikrofónov. To sa môže hodiť, napríklad keď ste v lietadle a kapitán ohlasuje pristátie, takže by ste sa mali pripútať. Žiadne dôležité informácie vám neujdú. Tiež sa vám nestane, že si nevšimnete, že na vás v autobuse niekto hovorí, kým vy počúvate hudbu. (Štuple Comply™ samy o sebe celkom slušne potláčajú vonkajšie zvuky, takže vypnutie funkcie potlačenia hluku nemusí v podobných situáciách stačiť). Celkom zaujímavé, nie?

Pokiaľ ide o výdrž baterky, podľa B&O PLAY zvládne zabudovaná 330 mAh batéria 20 hodín aktívneho potlačenia hluku a po vybití ju dobijete na 100 % za 2 a pol hodiny. Nemerali sme to, a tak im veríme. Možno to bude trošku menej, ale dané číslo znie celkom realisticky. Keď baterke zostáva menej než 10 %, LED začne blikať na červeno. Slúchadlá môžete dobiť aj počas používania, čo sa môže naozaj hodiť napríklad počas letu.

Zvuk

Napriek aktívnemu potlačeniu hluku majú slúchadlá E4 charakteristický vyvážený zvuk Bang & Olufsen. Prečo „napriek aktívnemu potlačeniu hluku“? Pretože nie je tajomstvom, že zvuková krajina je pri tomto type slúchadiel trochu iná, keď je potlačenie hluku zapnuté. Tak je tomu aj u slúchadiel H4, čo však neznamená, že by bol zvuk so zapnutým potlačením hluku zlý.

Zvuk je naozaj vyvážený a čistý, verný dedičstvu spoločnosti B&O. V praxi to znamená, že basy nie sú tak zosilené, ako to diktujú súčasné trendy. Všetky frekvencie sú zreteľne oddelené a výšky tiež znejú super. Zvuk je však do veľkej miery otázkou preferencie, takže sa určite nájdu aj ľudia, ktorým sa zvuk E4 bude zdať plochý.

Dobrým riešením tohto problému je funkcia TrueTone. Vďaka nej si môžete uspôsobiť, ako budú vaše slúchadlá znieť. Funguje to však iba u in-ear a on-ear slúchadiel s bluetooth – a to Beoplay E4 nie je. To nie sú dobré správy pre tých, ktorí majú u B&O PLAY túto funkciu radi. My sme zistili, že tam chýba, až neskôr. Pokiaľ sa vám však nepáči „pôvodný“ zvuk E4, budete sa musieť poobzerať po iných slúchadlách. (E4 majú o niečo dynamickejší zvuk ako slúchadlá H5 s TrueTone funkciou nastavenou presne na stred.)

Zhrnutie

Na záver treba povedať, že tieto slúchadlá sú z hľadiska potlačenia hluku tie najlepšie z ponuky B&O PLAY. Proti dizajnu alebo kvalite nemáme naozaj žiadne námietky, aj keď na to sme si už pri tejto spoločnosti zvykli. Jediný problém týchto slúchadiel je ich cena. Keď sme sa snažili odhadnúť, koľko asi stoja, hádali sme o 30 % menej, než je aktuálna cena, čo nie sú dobré správy pre naše peňaženky. Na drôtové slúchadlá so slúchadlovým jackom sú dosť drahé. Otázka znie, či to skvelé potlačenie zvuku potrebujete alebo nie. Ak áno, zatnite zuby a kúpte si ich – podľa nás sú lepšie než Bose, a to už je pekné prekvapenie. Ak potlačenie hluku pre vás nie je dôležité, určite sa pozrite aj na iné produkty tejto značky, napríklad Beoplay H5.

Apple Inc. (AAPL)