imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Apple Watch dokážu rozpoznať prvé príznaky cukrovky


Inteligentné hodinky od Applu zatiaľ nie sú oficiálne uznané ako zdravotnícke príslušenstvo. Podľa nedávnej štúdie však aplikácia Cardiogram dokáže v 85 % rozpoznať počiatočnú fázu cukrovky.

Apple Watch sú teraz lídrom na trhu inteligentných hodiniek. Podľa analytikov sa im podarilo prekonať predaje švajčiarskych hodiniek, aj keď nejde o potvrdené čísla, ale približné odhady. Je však jasné, že čoraz väčšie množstvo zákazníkov si vyberá Apple Watch, ktoré nie sú len slušivým doplnkom, ale tiež zariadením pre zdravší životný štýl.

Hodinky toho zvládnu veľa a sú dokonalým spoločníkom pre športovcov a pre tých, ktorí sa chcú cítiť bezpečne a chceli by sa vyhnúť kardiovaskulárnym problémom, alebo pre tých, ktorí jednoducho chcú mať prehľad o svojej aktivite.

Podľa štúdie Sanfranciskej univerzity a vývojárov aplikácie Cardiogram, dokážu hodinky Apple Watch rozpoznať prvotnú fázu cukrovky, ktorá patrí medzi najčastejšie choroby našej doby. Štúdia uvádza, že 463 účastníkov z 14 000 malo doteraz nediagnostikovanú cukrovku.

Možno sa pýtate, ako môže zariadenie, ktoré dokáže len merať srdečný tep, rozpoznať cukrovku. Odpoveď poskytol Johnson Hsieh:

Naše srdce je prepojené s pankreasom skrze autonómny nervový systém. V počiatočnom štádiu cukrovky sa mení vzorec variability srdečného tepu. V roku 2015 dokázala štúdia Framingham Heart Study, že vysoký pokojový tep a nízka variabilita srdečného tepu predznamenávajú rozvoj cukrovky v najbližších 12 rokoch. V roku 2005 zase štúdia ARIC study ukázala, že počas 9 rokov sa variabilita srdečného tepu u diabetikov znižuje rýchlejšie ako u nediabetikov.

Na základe týchto údajov vytvoril Cardiobram v spolupráci so Sanfranciskou univerzitou neurónovú sieť DeepHeart, ktorá pracuje s viac než 200 miliónmi meraní. Dospeli k záveru, že Apple Watch a ďalšie fitness zariadenia dokážu diagnostikovať cukrovku s 85 % presnosťou.

Aplikáciu Cardiogram si môžete zdarma stiahnuť v App Store.

Zdroj: App Advice

Apple Inc. (AAPL)