imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple ukončil vývoj AirPower


Zdá sa, že pravdu mali tí, ktorí boli voči vydaniu inovatívnej bezdrôtovej nabíjacej podložky skeptickí. Zariadenie nemohlo dosiahnuť vysoký štandard kvality Applu, a tak spoločnosť projekt  ukončila.

V septembri 2017 Apple ohlásil príchod bezdrôtovej podložky, ktorá by mohla naraz nabíjať viacero zariadení. Aj keď to nie je nová myšlienka a tento účel sĺňajú aj iné nabíjačky na trhu, v Cupertine zdvihli latku tým, že nabíjačka mala inteligentne rozpoznať zariadenie, kdekoľvek na by ste ho položili, a podľa toho ho nabíjať.

Potom sme dva a pol roka čakali. Zákazníci sa na novinku veľmi tešili, mnoho zdrojov tvrdilo, že na trh dorazí najneskôr v apríli. Fotky AirPower sa objavili na austrálskej webstránke Applu, na balení nových AiPods sme sa mohli dočítať, že fungujú s podložkou AirPower.

Po tom všetkom je šokujúce čítať slová Dana Riccioa, seniorného viceprezidenta pre hardvérový vývoj a člena riadiaceho tímu Applu pre TechCrunch:

Po vynaložení obrovského úsilia sme prišli k záveru, že AirPower nedosahuje naše vysoké štandardy a projekt sme zrušili. Ospravedlňujeme sa zákazníkom, ktorí sa na vydanie nabíjačky tešili. Naďalej veríme, že budúcnosť je bezdrôtová a sme rozhodnutí pracovať na ďalšom rozvoji bezdrôtovej skúsenosti. 

Možnosť realizácie AirPower bola veľkou otázkou už od samého začiatku projektu. Mnoho vývojárov tvrdilo, že so súčasnou technológiou to nie je možné. Do podložky plánovali umiestniť mnoho malých nabíjacích cievok, z ktorých by sa zapínali len tie, ktoré by boli práve používané. Najväčší problém predstavovalo prehrievanie, takže zariadenie by sa nedalo používať dlhodobo.

Predstavením ešte nedokončenej technológie Apple zrejme vytvoril neuveriteľný tlak na svojich inžinierov. Mohli by sme povedať, že preto je Apple Applom. V minulosti už rozlúskli väčšie problémy. Tentokrát však nie. Vývoj hardvéru je tvrdý oriešok. Teraz to sme sa o tom presvedčili  pri jednej z najväčších spoločností. V minulosti sa Applu podarilo podobné situácie úspešne zvládnuť, takže dúfame, že sa v budúcnosti dočkáme ešte lepšieho zariadenia.

 

Apple Inc. (AAPL)