imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Apple sa rozchádza s jedným zo svojich najväčších dodávateľov


V iPhonoch už v budúcnosti nenájdeme LTE čipy od Qualcommu. Firmy sa rozhodli dať si zbohom po dlhých rokoch strávených súdnymi spormi. Intel by sa tak mohol byť exkluzívnym dodávateľom Applu.

Qualcomm vyrába telekomunikačné čipy a mobilné procesory už dlhé roky. Užívatelia Androidu poznajú túto spoločnosť veľmi dobre, pretože väčšina výrobcov využíva ich riešenia. Až donedávna to platilo aj pre Apple. LTE čipy v iPhonoch pochádzajú z tovární Qualcommu. Teraz však finančný riaditeľ technologického gigantu potvrdil, že spolupráca končí.

Apple a Qualcomm mali v posledných rokoch niekoľko súdnych sporov a spoločnosť zo San Diaga figurovala aj v rôznych škandáloch. Doteraz dodával LTE čipy Applu Qualcomm spolu s Intelom, teraz, keď sa rozišli, zostáva jediným dodávateľom Intel.

Počet dodávateľov Applu sa tak znižuje. Minulý rok Cupertino rozviazalo spoluprácu s výrobcom integrovaných grafických obvodov procesorov a implementovalo do iPhonov vlastné riešenia. Apple vzal do vlastných rúk aj technológiu používanú v displejoch, hlavných doskách a kamerách.

Intel je však stále v hre a ich čipy sú súčasťou mnohých produktov Applu, keďže vyrába nielen procesory, ale aj Wi-Fi a Bluetooth čipy. Je tu však rozpoznateľná tendencia Applu zbaviť sa riešení tretích strán a nahradiť ich vlastnou technológiou v iPhonoch i v MacBookoch.

Zdroj: The Verge

 

Apple Inc. (AAPL)