imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Apple ponúkol zľavu na batérie a väčšiu transparentnosť


Apple reagoval na nespokojnosť zákazníkov ospravedlnením a programom na výmenu batérií so zľavou. Je to zároveň reakcia na otázky, ktoré sa vynorili ohľadom spomalenia zariadení kvôli chemickému starnutiu.

Dnes vydal Apple oficiálne vyhlásenie týkajúce sa správ, ktoré uvádzajú, že Apple optimalizuje (= spomaľuje) telefóny, aby sa vyhol náhlemu vypnutiu v prípade chemického starnutia batérií. Správy sa minulý týždeň rozšírili po celom svete. „Apple účelovo spomaľuje svoje zariadenia, aby ste si kúpili nové,“ hlásal bulvárny titulok, ktorý vynechali len niektoré zdroje.

Hoci väčšina technologických novinárov súhlasí, že ide o rozumné riešenie existujúceho problému – pred niekoľkými rokmi som mal pomalé zariadenie, ktoré bolo pri nabití batérie na 10 – 15 % schopné kedykoľvek sa vypnúť –, tí, ktorí mali výhrady ku komunikácii Cupertina, majú v podstate pravdu. Potrebujeme väčšiu transparentnosť.

Je zrejmé, že Apple si myslí presne to isté: dnes vydali oficiálne vyhlásenie, v ktorom sa ospravedlňujú, že neposkytli dostatočné informácie o zmenách zavedených v iOS 10.2.1. Zdôraznili, že cieľom spoločnosti nebolo skrátiť životný cyklus výrobku ani zhoršiť skúsenosť užívateľov.

Chceli totiž dosiahnuť úplný opak, čo sa im aj podarilo: tvrdia, že po aktualizácii sa hlásenia o chybách, ktoré sa týkali náhlych vypnutí iPhonu 6 a neskorších modelov, už nevyskytli.

Li-ion batéria, ktorá je súčasťou našich zariadení, môže starnúť. Celkovo sa toto starnutie odvrátiť nedá, ale možno ho spomaliť. Vo svojom vyhlásení Apple objasnil, že okrem počtu nabíjacích cyklov je dôležité aj to, ako svoje zariadenia nabíjame. Keď uchovávame telefóny v horúcom prostredí (napríklad ich nabíjame na horúcom gauči alebo prikrývke), môže sa životnosť batérie znížiť.

Výmena batérií so zľavou a lepšia transparentnosť

Na vyriešenie vzniknutých problémov urobil Apple dva kroky. Ponúka zníženú cenu za výmenu batérie v záručnej dobe pre dotknuté zariadenia. Nemáme žiadne ďalšie informácie o presnom spustení programu ani cene, ale očakáva sa, že v USA to bude približne 29 dolárov.

Zariadenia, ktoré sú súčasťou tohto programu:

  • iPhone 6
  • iPhone 6 Plus
  • iPhone 6s
  • iPhone 6s Plus
  • iPhone SE
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus

Okrem tohto programu je dôležité, že na začiatku roka 2018 sa očakáva aktualizácia s možnosťou poskytnutia väčšieho množstva informácií o aktuálnom stave batérie. Zatiaľ nemáme žiadne konkrétne informácie o tejto funkcii, predpokladáme, že nám umožní povoliť a zakázať možnosť, ktorá optimalizuje používanie chemicky starnúcich batérií. Určite však budeme o našich batériách vedieť viac ako doteraz.

Tieto správy prišli čerstvo z Newsroomu Applu a hneď ako budeme mať potrebné detaily, informujeme vás o všetkých možnostiach, ktoré budú k dispozícii aj v iSTYLE.

Apple Inc. (AAPL)