imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple ohlásil niekoľko nových služieb


V rámci Keynote sme sa dnes večer mali možnosť dozvedieť viac o najnovších službách Applu. Spoločnosť predstavila predplatné časopisov, vlastné televízne programy a svoju vlastnú kreditnú kartu. 

Dnešná prezentácia Keynote sa v mnohom líšila od predchádzajúcich. Po minulom týždni, ktorý priniesol nový iPad mini, iPad Air, iMac a AirPods, bolo jasné, že dnes priestor pre nový hardvér nebude. Dokonca aj Tim Cook po úvodnom videu zdôraznil, že pôjde výhradne o nové služby Applu. 

V úvode Keynote riaditeľ Applu povedal, že sila Applu spočíva v tom, že trojicu hardvér-softvér-služby ovláda lepšie, ako ktokoľvek iný. To sa ťažko vyvracia. Rovnako ako fakt, že jednoduchosť používania, pozornosť k detailom a vysoká bezpečnosť stáli vždy v centre pozornosti tejto firmy. 

Nasledujúce dve hodiny sme mali možnosť dozvedieť sa všetky podrobnosti o najnovších službách. O niektorých sme už počuli, niektoré boli prekvapením. Poďme pekne po poriadku:

Apple News+

Najprv bola predstavená služba Apple News+. Prednedávnom kolovali chýry na internete, že Applu sa nepodarilo dohodnúť s americkými novinami, a preto bolo veľkou otázkou, čo Cupertino bude môcť nakoniec ponúknuť. Tu je odpoveď: časopisy. Apple pre svoju službu získal také kvalitné periodiká ako the Times, National Geographic, The New Yorker, Vogue, Fortune a Rolling Stones. Okrem toho sa spomedzi najväčších denníkov pridali  Wall Street Journal a Los Angeles Times.

Ide o veľmi vkusné riešenie s animovanými obálkami a kvalitnými kolekciami – na iPhone a iPade vyzerá neuveriteľne dobre a má veľké šance získať si priazeň fanúšikov časopisov. Služba vyjde len na 9,99 dolárov mesačne a podporuje rodinné zdieľanie podobne ako Apple Music. Skvelá novinka… bohužiaľ, zatiaľ nie pre všetkých užívateľov. Od dnes je služba dostupná v USA a v Kanade, na jeseň má doraziť do Austrálie a Veľkej Británie. Zatiaľ nemáme informácie o tom, kedy by mala doraziť aj do ostatných krajín sveta.  

Apple Card

O tejto novinke sme počuli len málo. Naväzujúc na úspech Apple Pay predstavil teraz Apple svoju vlastnú kreditnú kartu. Ide o výnimočne inovatívne riešenie s denne vrátenými peniazmi, zameraním  na zákazníka, integráciou aplikácie Wallet a s veľmi vysokým zabezpečením. Od leta bude za službu zodpovedať banka Goldman Sachs, podobne ako v predchádzajúcom prípade len v USA. Nám naďalej zostane služba Revolut, ktorá týmto zrejme v Amerike príde o veľa užívateľov, dúfajme, že to bude kompenzovať ešte väčším zameraním na Európu. 

Apple Arcade

V App Store sa hry tešia veľkej obľube. Viac než 300 000 titulov si užíva viac než miliarda užívateľov. Medzi bezplatnými a platenými hrami je však veľká priepasť a tie druhé konkurujú tým prvým len veľmi ťažko.

Apple preto ohlásil úplne novú službu, ktorá sa v mnohom podobná ostatným dnes predstaveným. S predplatným Apple Arcade, získate neobmedzený prístup k plným verziám a aktualizáciám viac než stovky hier bez akýchkoľvek reklám alebo nákupov v aplikácii. Podľa úvodných slov pôjde o hry exkluzívne pre App Store a dostupné pre všetky platformy. To znamená, že si ich budeme môcť zahrať na iPhone, iPade, Macu i na Apple TV. Dokonca budeme môcť prechádzať z jedného zariadenia na druhé. Hry budú dostupné online aj offline a podporovať rodinné zdieľanie. Zároveň budú rodičia môcť kontrolovať, ako dlho ich deti hrajú.

A teraz tá skvelá správa: služba Apple Arcade dorazí do 150 krajín, dokonca aj na Slovensko. Horšia správa je, že to bude až na jeseň a cena sa zatiaľ nevie. Podľa úvodu to vyzerá, že nemáme očakávať špičkové tituly, v zozname sa ocitnú skôr priemernejšie, ale kvalitné tituly. Na túto novinku sa určite môžeme tešiť, aj keď osobne som sa nedávno rozhodol znížiť svojich 25 hodín týždenne, ktoré trávim hraním hier pre iOS…

Apple TV+

Potom prišla na rad služba Apple TV, najprv pokiaľ ide o kanály dostupné v Amerike a potom s nákupmi na požiadanie. Nepúšťajme sa však do podrobností, to hlavné prišlo potom.

Rozširujúce sa služby konečne primäli spoločnosť, aby ohlásila aplikáciu Apple TV. Bude dostupná na väčšine obľúbených smart televízorov ako Samsung, LG a Sony, dokonca aj na Roku a Amazon Fire TV. Pochopiteľne, v rámci ekosystému dorazí aj na Mac.

Pokiaľ ide o televíziu, teraz prichádza to, na čo sme už dlho čakali. Apple vstupuje na trh streamovacích televíznych služieb na požiadanie so svojimi vlastnými programami chvíľu pred Disney. Zdá sa, že Apple našiel zaľúbenie v tomto spôsobe pomenovania svojich služieb, privítajme teda Apple TV+.

Jadrom tejto Keynote bolo , že Apple bude robiť vlastné televízne programy pre službu Apple TV+. Namiesto trailerov ich osobne predstavili tvorcovia a účinkujúci. Vidieť sme mohli tieto osobnosti:

  • Steven Spielberg vstúpil na pódium a sľúbil obnovu 93-ročnej značky. Potom prišli Jennifer Aniston, Reese Witherspoon a Steve Carell, aby predstavili svoju novú „Morning Show“. 
  • Jason Momoa a Alfre Woodard nás budú sprevádzať svetom, kde v dôsledku katastrofy ľudia stratili zrak.
  • Kumail Nanjiani predstavil svoju novú šou s názvom Little America.
  • Potom vstúpil na pódiu veľký žltý vták zo Sesame Street a hovorilo sa o tom, ako budú na Apple TV učiť deti programovať. Je to tak, to sme mohli vidieť počas Keynote. 
  • J. J. Abrams a Sara Bareilles prišli s jemnejším ladením. Sara za doprovodu klavíra zaspievala úvodnú pieseň ich programu. Potom vstúpil na pódium Tim Cook, aby ohlásil…
  • Oprahu Winfrey. Najväčším úspechom, aspoň v USA, je získanie jednej z najvplyvnejších hostiteliek talk show. Do svojej šou privedie svetovú špičku knižného klubu. Určite si získa veľké publikum.

Služba bude dostupná vo viac ako 100 krajinách, takže ju môžeme očakávať aj u nás. Dorazí však až na jeseň a cena je zatiaľ neznáma. 

A to už bol záver Keynote. Dnešná prezentácia sa v mnohom líšila od toho, na čo sme boli zvyknutí. Boli tu veľmi zaujímavé časti, musíme však dodať, že sa nekonalo žiadne „a ešte jedna vec“ – žiadne ohlásenie hardvéru. 

TL;DR: bude dostupná nová možnosť predplatného hier na iPhone a podľa všetkého bude skvelá. Môžeme očakávať aj službu konkurujúcu Netflixu a HBO, ktorá si nepochybne získa obrovské publikum. Pozerať ju budú môcť aj tí, ktorí majú smart televízor inej značky než od Applu. Nezabúdajme ešte, že jún znamená WWDC, kde by sme sa mohli dočkať ďalších ohlásení, pre Apple viac tradičných. Pretože, úprimne, o nich dnešná Keynote rozhodne nebola. Ak sa chcete dozvedieť viac, sledujte nás aj naďalej.

Súbežne so záverom Keynote Apple vydal najnovšie verzie svojich operačných systémov iOS 12.2, macOS 10.14.4, tvOS 12.2 a watchOS 5.2.

 

 

Apple Inc. (AAPL)