imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple chce nájsť nového Justina Biebera


Preto spoločnosť investovala do kúpy nového start-upu. Ak všetko pôjde podľa plánu, investícia by sa mala čoskoro vrátiť.

Podľa anonymných zdrojov spravodajskej stránky Axios Apple zakúpil startup Asaii zaoberajúci sa analýzou hudby so sídlom v San Franciscu. Akvizícia údajne stála menej než 100 miliónov dolárov, čo nie je tak veľa, keď startup sľubuje na svojich stránkach, že:

Ich algoritmy dokážu nájsť nového Justina Biebera skôr ako ktokoľvek iný.

Wow. Služba poskytovaná spoločnosťou Asaii je veľmi prepracovaná. Pomocou algoritmov strojového učenia dokáže nájsť skryté talenty predtým, než ich niekto objaví. Algoritmy neustále sledujú sociálne siete (Twitter, Facebook, Instagram) a štatistiky hudobných streamovacích služieb (YouTube, Spotify, Apple Music, SoundCloud) a vyhľadajú štatistickú aktivitu, ktorá je charakteristická pre performerov predtým, než prerazia.

Systém údajne funguje skvele a dokáže nájsť talenty už 10 týždňov predtým, než sa dostanú  na špičky hitparád. Netreba ani hovoriť, že pre Apple Music to znamená obrovský náskok, pri Apple Music by sa im takáto služba naozaj zišla. Mohli by napríklad s interpretmi uzavrieť exkluzívne zmluvy za výhodnú cenu alebo vylepšiť svoje odporúčania užívateľom a získať tak prevahu nad konkurenciou.

Pripomeňme ešte, že Apple nedávno v spojení s Apple Music urobil niekoľko zaujímavých obchodov. Minulý mesiac dokončil akvizíciu Shazamu, populárnej služby pre rozpoznávanie hudby, a najnovším úlovkom je integrovanie databázy textov skladieb Genius do aplikácie Apple Music.

Zdroje: MacRumors

Apple Inc. (AAPL)