imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Apple WWDC 2018 – Jednoducho úžasné


Každoročná konferencia vývojárov Applu sa konala na začiatku tohto týždňa. Predstavili na nej veľa inovácií týkajúcich sa softvéru a my sa teraz nad nimi trochu zamyslíme.

Ako obvykle, keď Tim Cook odložil na javisku mikrofón, okamžite sme začali tvoriť súhrnné články a, samozrejme, tieto informácie sme v nasledujúcich dňoch posunuli užívateľom. V súhrne informácií sme však nenapísali, kam zaradiť tohtoročnú konferenciu v porovnaní s predchádzajúcimi a ako chápať informácie, ktoré s nami užívatelia zdieľali. Z toho vyplýva, že ide o názorový článok, čiže s nami môžete pokojne polemizovať.

Nuž, nie som nováčik, v priebehu rokov som videl veľa oznámení a Keynotes Applu. Bolo medzi nimi veľa vzrušujúcich, nudných, „nadupaných“ či nekonvenčných. Toto je základ môjho porovnania. Stručne povedané, môj názor na oznámenia tohtoročnej WWDC je nasledovný:

Bolo to úžasné!

Nejakým spôsobom Apple vždy prekoná moje predchádzajúce očakávania. Najviac ma sklame, keď sa na Keynote nemám dôvod tešiť, pretože je vopred známe, že budú predstavené tie a tie zariadenia alebo systémy. Ak to tak je, zvyčajne čelíme nudným a predvídateľným oznámeniam. Keď však očakávam nudnú a predvídateľnú Keynote, je to vždy veľké prekvapenie. To isté sa stalo aj tento rok. Zdalo sa totiž, že tohoročná WWDC bude najviac nudná zo všetkých. Našťastie, nebolo to tak.

Základná koncepcia bola, že sa Apple bude učiť z chýb, ktoré urobil pri iOS 11 a MacOS High Sierre, zníži rýchlosť a výhradne sa zameria na stabilitu systémov namiesto funkcií. Nebol to vôbec zlý nápad, ale to ešte neznamenalo, že Keynote bude vzrušujúca. Úprimne povedané, dokonca ani jeden deň pred WWDC som si nevedel predstaviť, čo bude Tim Cook a jeho tím na javisku robiť.

Zaujímavosťou je, že v skutočnosti neboli uviedené žiadne neuveriteľné veci, ale táto Keynote bola dosť komplexná. Naozaj sme mohli oceniť uvedené inovácie i keď môj pulz nevystúpil nad 68 úderov.

Nedá sa povedať, že watchOS 5 a nové tvOS sú prelomové. Úprimne povedané, neviem vymenovať žiadne zmeny okrem jogy zahrnutej medzi športové odvetvia vo watchOS 5 (automatický začiatok tréningu je v pohode, hoci…). Našťastie, iOS 12 a MacOS Mojave boli skvelé. Ja by som dokonca povedal, že Mojave sa stala z pohľadu skúseností užívateľa najviac zaujímavou aktualizáciou od Yosemite. Dovoľte mi uviesť argumenty týkajúce sa obidvoch aktualizácií.

iOS 12

Pravda je, že viac ma zaujíma, akú úlohu zohráva iOS 12 v histórii systému, a nie jeho funkcie. Ak si pamätáte, minulý rok som napísal dlhšiu časť článkov o histórii iOS. Keď som dokončil články, zdalo sa, že iOS funguje približne v trojročnom cykle. Prvá verzia je v ňom priekopníkom, ktorý vytvára základ. Druhá verzia sa zameriava na funkcie, čo je bod, kedy sa do systému dostane väčšina inovácií. A napokon, tretia je stabilizačnou aktualizáciou – to znamená, že všetky časti sú zostavené tak, aby tvorili kompletný systém, a po roku celý tento proces začne znova.

Systém iOS 12 dokonale zapadá do tohto procesu ako tretia fáza: mierna inovácia, ale premyslený a zrelý koncept. Prakticky ukončuje príbeh, ktorý začal iOS 10 (alebo v podstate iOS 7). Môžeme teda určite očakávať aktualizáciu, pretože to bude jeden z najcennejších predstaviteľov systému.

Myslím, že iOS 13 by mohol v budúcnosti prísť s novým dizajnom a funkciou, ale pravdepodobne nebude taký usadený ako iOS 12. Takže by sme si mali vychutnať tento pokojný čas.

macOS Mojave

Nepopieram, že pre mňa bola Mojave absolútnou hviezdou celej noci. Samozrejme, je to pravdepodobne kvôli skutočnosti, že mám k MacOS bližšie ako k iOS, ale aj z objektívneho hľadiska je toto hodnotenie pochopiteľné.

Po prvé – tmavý režim. Viem, je to len estetická hodnota, ale stále ide o veľmi milú inováciu. Rovnako ako v prípade Dynamic Desktop. Je možné bez nich žiť? Samozrejme. Napriek tomu je úžasné, že sa dostali do systému a rád ich budem využívať.

Určite tiež budem používať Stacks. Odkedy ich Apple uviedol, nemôžem sa dočkať. Je to úžasná funkcia macOS, ktorá prepája užívateľov a systém. Nové funkcie nástroja Finder, správa hesiel, nový obchod Mac App Store inšpirovaný iOS, Safari, ktorý umožňuje prehľadávať internet bezpečnejším spôsobom, a všetky ostatné funkcie sú predurčené na to, aby sme sa do systému zamilovali.

Jednoducho povedané, WWDC bolo veľkým prekvapením. Či zvládnu do septembra odstrániť všetky chyby a či budú funkcie v praxi tak skvelé, je, samozrejme, otázkou, ale nastavený smer je dobrý. Dúfajme, že to tak zostane.

Apple Inc. (AAPL)