imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Analyzátor EKG bol schválený ako príslušenstvo Apple Watch


Zariadenie Applu číslo jeden dostane vlastné lekárske príslušenstvo vo forme pásika s analyzátorom EKG s názvom Kardia Band.

Pásik bol vytvorený spoločnosťou AliveCor; generálnym riaditeľom spoločnosti je Vic Gundotra, ktorý predtým pracoval pre Google a Microsoft. Výrobok sprístupnili už dávno, ale trvalo naozaj dlho, kým americký Úrad pre potraviny a lieky (FDA), ktorý je dosť podstatne orientovaný na detaily, výrobok schválil. Môže to viesť k presvedčeniu, že výrobok je naozaj seriózny a z lekárskeho hľadiska bude pravdepodobne aj vynikajúci.

Kardia Band je kovový snímač zabudovaný do pásika, ktorý dokáže komunikovať s natívnou aplikáciou a zaznamenáva zistené hodnoty EKG. Okrem toho aplikácia analyzuje hodnoty a porovnáva ich so stovkami iných zdravých alebo chorých ľudí a presne rozpozná abnormálny srdcový rytmus alebo fibriláciu predsiení.

Všetko, čo treba urobiť pre používanie prístroja, je vložiť Kardia Band do Apple Watch a inštalovať aplikáciu Kardia. Ak chcete vykonať analýzu, musíte na senzor na 30 sekúnd po otvorení aplikácie umiestniť palec opačnej ruky. Počas merania môžete zapnúť mikrofón Apple Watch, aby ste zaznamenali dodatočné informácie o vašom aktuálnom stave.

Apple možno dokáže povedať, že „vaša srdcová frekvencia je vysoká“… Ale čo to znamená? Znamená to, že by ste mali ísť do nemocnice? A ak idete do nemocnice, čo tam majú robiť? Každý lekár povie: „OK, poďme natočiť EKG.“ Nie je možné diagnostikovať fibriláciu predsiení bez povolenia FDA. To je veľká, naozaj dôležitá hra.

Ak skutočne potrebujete ísť k lekárovi, vždy môžete z aplikácie Kardia získať údaje a poznámky. Aplikácia je tiež pripojená k aplikácii Zdravie, takže môžete pridávať svoje hodnoty k tréningu, ale úžasne sa hodia aj k vašim všeobecným zdravotným údajom.

AliveCor tiež pridal skvelú funkciu, nazvanú SmartRhythm, ktorá využíva umelú inteligenciu a neurónovú sieť na ešte inteligentnejšiu analýzu prichádzajúcich dát, ktoré porovná s inými údajmi získanými z rôznych senzorov činnosti v Apple Watch. Týmto spôsobom vytvorí ešte presnejšiu diagnózu a ľahšie rozpozná problémy.

To však nie je koniec, spoločnosť bude pokračovať vo výskume a pridá sa k iniciatíve Applu s názvom Apple Heart Study. Táto štúdia je doslova v srdci spoločnosti so sídlom v Cupertine. Ako súčasť štúdie sa analyzuje ešte viac údajov a urobí ešte viac výskumu, takže jedného dňa sa Apple Watch môžu stať súčasťou všeobecnej prevencie.

Zdroje: Macrumors, The Verge

Apple Inc. (AAPL)