imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Aktualizujte svoj macOS!


Mnohí sa snažia odhaliť slabé stránky procesorov Intel a, bohužiaľ, sa im to darí. Pred rokom využili hrozby Meltdown a Spectre zraniteľnosť procesorov Intel na získanie prístupu k uloženým údajom, ako sú heslá, šifrovacie kľúče a ďalšie citlivé informácie.

Najnovšia zraniteľnosť z názvom ZombieLoad pozostáva zo štyroch chýb a je veľmi podobná tým predchádzajúcim. Názov hovorí sám za seba: ZombieLoad zahltí procesor toľkými dátami, že ich nemôže spracovať a je nutné použiť mikrokód procesoru, aby sa zabránilo zrúteniu. Aplikácie obvykle nemajú prístup k obmedzeným dátam, ale táto hrozba obmedzenia prepíše. Pomocou ZombieLoad tak možno získať prístup k informáciám uloženým v procesore, ako sú napríklad heslá.

Podobne ako Meltdown a Spectre aj táto zraniteľnosť sa týka všetkých zariadení vydaných po roku 2011 s procesormi Intel. Ide teda o procesory:  Intel Xeon, Intel Broadwell, Sandy Bridge, Skylake, Haswell, Kaby Lake, Coffee Lake, Whiskey Lake, Cascade Lake,Atom a Knight. Okrem Macov sú ohrozené aj počítače PC a virtuálne počítače.

Dobrou správou je, že zatiaľ neboli zverejnené žiadne útoky. Oprava pre Macy dorazila v podobe aktualizácie macOS Mojave 10.14.5. Až svoj systém aktualizujete, budete mať spoľahlivú ochranu pred útokom Zombieload. Oprava by nemala mať žiaden vplyv na výkon, aktualizácia sa odporúča všetkým užívateľom. Dokonca aj tým, ktorí ešte používajú systémy Sierra a High Sierra.

Tl;dr: objavili sa nové hrozby pre procesory Intel, ak si však nainštalujete najnovšiu verziu macOS, nemusíte mať obavy. Je to pre Apple ďalší dôvod začať navrhovať vlastné procesory.

Aj keď by táto aktualizácia nemala viesť k žiadnej strate dát, radšej neriskujte a pred updatom si urobte zálohu. Svoje dáta môžete zálohovať v iCloude alebo vytvoriť zálohu pomocou Timemachine. Tí poctivejší môžu urobiť oboje.

Zdroj: TechChrunch, zombieloadattack.com

Apple Inc. (AAPL)