imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Ako uvoľniť miesto na iPhone


Aj keď Apple nedávno zdvojnásobil veľkosť úložiska, niekedy nemusí celkom stačiť. Keď však tejto veci venujete trochu pozornosti a uplatníte pár drobných trikov, môžete na svojom telefóne uvoľniť pomerne veľa miesta.

Voľné miesto je problémom u všetkých mobilných telefónov, tabletov, laptopov i desktopov, najmä v prípade, že zariadenie neumožňuje pridanie úložiska. S vývojom technológie sú súbory čoraz väčšie a väčšie, a tak nie je ťažké dostať sa do situácie, že je pamäť zrazu plná. iPhone v tomto ohľade nie je výnimkou.

Dnes si však ukážeme jednoduché kroky, ktoré vám pri troche šťastia pomôžu uvoľniť veľa miesta na vašom iPhone.

Zistite, aká je skutočnosť

Predtým, než vôbec začnete, mali by ste vedieť, čo vám v telefóne zaberá najviac miesta. Otvorte preto Nastavenia > Všeobecné > Úložisko iPhonu. Tu nájdete podrobnosti o tom, koľko miesta ktorá aplikácia zaberá. Najhoršie na tom bývajú najčastejšie rôzne streamovacie služby, hry, a samozrejme, Facebook. Na základe týchto informácií môžete začať upratovať.

Ak sa neviete odhodlať aplikáciu vymazať…

Poznáte to, sú ľudia, ktorí sú notorickými zberačmi a nedokážu vymazať ani aplikáciu, ktorú už nepoužili viac ako dva roky. Pritom práve tieto staré aplikácie väčšinou zaberajú polovicu úložiska. Práve pre tých je tu funkcia Offload. Systém vďaka nej odstráni aplikáciu z telefónu, nevymaže však údaje týkajúce sa aplikácie. Aplikáciu si môžete kedykoľvek znovu stiahnuť a pokračovať tam, kde ste prestali. Zatiaľ však ušetríte kopec miesta…

Najlepšie na tom je, že ani nemusíte opustiť menu Úložiska iPhonu. Stačí klepnúť na danú aplikáciu a potom vybrať možnosť „Odstrániť“.

Fotky

Okrem aplikácií zaberajú veľa miesta najmä fotky a videá. Niekoľkými trikmi však môžete situáciu výrazne zlepšiť.

  • Bude to znieť triviálne, ale prvým krokom je vymazať fotky, ktoré nepotrebujete.
  • V Nastaveniach > Fotky zapnite možnosť „Optimalizovať úložisko iPhonu“ a iOS bude uchovávať fotky v plnom rozlíšení v iCloude namiesto v úložisku telefónu.
  • V prípade HDR fotiek nie je potrebné uchovávať fotky s normálnou expozíciou. V Nastaveniach > Kamera vypnite prepínač Zachovať normálnu fotku.
  • Keď už sme pri tom, mali by ste sa zamyslieť, či skutočne potrebujete videá v 4K kvalite. V menu nahrávania videa nastavte hodnotu na najnižšie želané rozlíšenie.
  • Je tiež praktické vybrať si formáty „High Efficiency“, pretože HEIF/HEVC zaberajú menej miesta.

Správy

Správy sú niekedy problém. Keďže tu máme väčšinou textové správy, ľahko pozabudneme na veľkosť fotiek a videí, ktoré vkladáme do konverzácií. Systém ich však defaultne všetky ukladá navždy. Buďte úprimní, ako často si znovu prečítate správy staršie než 30 dní? No dobre, no čo tie, čo majú viac než rok? No vidíte.

V Nastaveniach > Správy > Ponechať správy vyberte namiesto Navždy niektorú z obmedzených možností. Tiež pomôže, keď v nastaveniach správ zapnete Režim nízkej kvality obrázkov. iMessage tak nebude posielať obrovské vyskokvalitné fotografie, ktoré zaberajú veľmi veľa miesta.

Zdroj: Wired

Apple Inc. (AAPL)