imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Ako sa zvýšil výkon nových MacBookov Pro po aktualizácii


Včera navečer vydal Apple väčšiu aktualizáciu zameranú najmä na vyriešenie problémov s prehrievaním MacBookov Pro 2018. Okamžite sme si ju stiahli a oba nové modely znova otestovali. Poďme sa pozrieť, či sa Applu podarilo vyriešiť firmvérový problém.

Len čo som s ťažkým srdcom vrátil 15-palcový MacBook Pro, ktorý mi robil spoločnosť cez víkend a vrátil sa z práce domov, musel som sa preň zase vrátiť, pretože ma Apple Watch upozornili na aktualizáciu, ktorú som si nemohol nechať ujsť. Tá mala vyriešiť problémy s prehrievaním nových MacBookov Pro. Čoskoro som mal znova v rukách oba modely a začal s testovaním.

Keďže Apple uviedol, že problém má dopad na všetky nové modely, rozhodol som sa aktualizovať oba (tie isté konfigurácie ako predtým) a otestovať aj 13-palcový model.

Na prvý pohľad je jasné, že zo strany Applu nejde o marketingový ťah, ako sa niektorí nazdávali, pretože aktualizácia má veľkosť 1,3 – 1,5 GB, čo naznačuje významné zmeny pod kapotou. Ako som uviedol už v prvom teste, nové MacBooky Pro vôbec nie sú pomalé, obzvlášť v porovnaní s modelmi z roku 2016. Mal som však pocit, že majú ešte väčší potenciál.

Keďže som nemal možnosť požičať si znova model z roku 2016, vyhrabal som svoje poznámky o predchádzajúcich výsledkoch a porovnal ich s novými. Ide nám o testovanie výkonu, preto som pracoval so súbormi s vysokým rozlíšením z predchádzajúcich testov a vyskúšal to s rôznymi kodekmi (v minulej recenzii som písal, že práve kodeky by mohli byť v testoch kľúčové).

Predtým som však ešte porovnal výsledky s výsledkami svojho iMacu (z konca roka 2014, konfigurovaného na objednávku), či sa niečo zmenilo. V porovnaní s prvým testom výkon o niečo vzrástol, nie síce až do neba, ale jasne. Predtým obe zariadenia skončili vo Final Cute  pri Apple ProRes 422 HQ naraz, teraz bol 15-palcový MacBook Pro o 15 % rýchlejší. Po zapnutí chladenia na maximálnu kapacitu sa výkon zvýšil o ďalších 10 %.

Aj pri rozlíšení 1080p a 24-fps v DaVinci Resolve bol MacBook Pro pôvodne rýchlejší o 5 –10 %, teraz výsledky vzrástli na 20 – 30  %. Bohužiaľ toto zariadenie stále nemá rado kodek h.264, najmä vo formáte mp4, nakoniec však vo výsledkov neboli žiadne výrazné rozdiely. MacBook Pro bol  na 80 %, keď iMac skončil danú úlohu.

V predchádzajúcom článku som písal o tom, prečo takéto porovnania vlastne nemajú zmysel, a za svojím názorom si naďalej stojím. Zísť sa môžu len užívateľom, ktorí by v budúcnosti radi prešli z iMacu na notebook od Applu. A pochopiteľne tieto časy rendrovania sa týkajú exportovania, nie výpočtov timeline. V tom prípade sú tiež rôzne výsledky: vo Final Cute je to rozdiel 10 – 20 % pri použití Apple ProRes 422 (nízke rozlíšenie) na kódovanie timeline.

Potom prišlo na rad porovnanie 13-palcového a 15-palcového modelu s 2-ročným 15-palcovým MacBookom Pro. Znova som sa snažil vyťažiť z nich maximum. Tentoraz som k R3D 8K (24fps) stope pridal ešte 4K (48fps) súbor, čo je zaujímavá kombinácia, kde je nižšie rozlíšenie doplnené o dvojnásobnú snímkovú frekvenciu.

Pracoval som vo Final Cute a použil kódovanie h.265, ktoré nie je v programe zahrnuté. Prostredníctvom aplikácie Compressor môžete exportovať 8-bitový a 10-bitový HEVC, stojí to však peniaze navyše. Použil som tie isté nastavenia LUTs a tu sú výsledky.

Výsledky 8K videá.
Výsledky 4K videá.

Počas týchto testov som dosiahol zlepšenie výkonu o približne 1 minútu. V DaVinci Resolve vypadlo na začiatku pár snímok, potom sa to však už neopakovalo a časovo boli výsledky rovnaké. Pozrel som sa na verziu softvéru a zistil, že je nainštalovaná nie úplne stabilná beta 15.0, ktorá mohla byť zdrojom problémov.

Na záver musím povedať, že aktualizácia skutočne vyriešila anomálie. Výkon 15-palcového modelu – aj keď mal už predtým veľmi dobré výsledky – sa teraz výrazne zvýšil. Platí však aj to, že vždy je čo zlepšovať a výkon môže byť ešte vyladený na dosahovanie konzistentnejších výsledkov a maximálneho hodinového taktu najmä pri high-endových modeloch. 

Napriek tomu, že nové MacBooky Pro majú SSD disk rýchly ako blesk a vysoko optimalizovanú pamäť RAM, takže na oboch môžete pracovať rýchlosťou svetla, rendrovanie by podľa mňa malo naďalej zostať doménou high-endových desktopov. Nové MacBooky Pro sú skrátka dokonalé prenosné stroje, vyberte si niektorý z aktuálnych modelov a pokiaľ môžete, zdvojnásobte veľkosť SSD disku. V porovnaní s 256 GB modelom sa výkon výrazne zvýši. 

 

Apple Inc. (AAPL)