imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Ako prispôsobiť Slovník na Macu


Natívna aplikácia Slovník, predinštalovaná na každom Macu, je nenápadným každodenným hrdinom. Spolu s funkciou „Vyhľadať“ uľahčuje učenie nových slov a ich správne používanie. Pozrime sa, ako si môžete prispôsobiť Slovník na Macu tak, aby ste ho mohli čo najlepšie využívať.

Apple predstavil svoju slovníkovú aplikáciu, jednoducho nazvanú Slovník, v rámci OS X 10.4 Tiger v roku 2005. Zo začiatku poskytovala definície zo slovníkov New Oxford American Dictionary, Oxford American Writer’s Thesaurus, z Wikipedie a z databázy špecifických definícií Applu. Časom pribúdali nové slovníky a dnes sa aplikácia môže pochváliť viac než 30 zdrojmi, z ktorých môžete čerpať.

Najlepšie funkcie

Slovník má všetko, čo potrebujete, na jednom mieste. Dokonca ho nemusíte ani otvoriť, aby ste získali prístup ku všetkým informáciám v ňom uschovaným. Najjednoduchší spôsob, ako sa k nim dostať, je pravým tlačidlom myši. Vyberte slovo v akejkoľvek natívnej aplikácii, v ktorej práve pracujete, kliknite pravým tlačidlom myši a zvoľte „Vyhľadať“. Voilà, máte slovníkovú definíciu! Aplikácia samotná sa veľmi ľahko používa a je veľmi zhovievavá – urobí všetko preto, aby ignorovala vaše preklepy, takže hľadané slovo pravdepodobne nájdete, aj keď sa pomýlite. Na takmer každé slovo v Slovníku môžete kliknúť, a okamžite si tak pozrieť ďalšie synonymá a ich použitie.

Ešte jedna poznámka: váš Mac má tiež systémovo integrovanú kontrolu pravopisu. Do macOS si môžete pridať vlastné slovníky pre kontrolu pravopisu alebo pridávať slová, ktoré nechcete, aby sa zobrazovali ako nesprávne napísané. Databáza pre kontrolu pravopisu však nie je to isté ako Slovník – sú to dve rozdielne veci. Aplikácia Slovník však tiež ponúka niekoľko možností prispôsobenia. Poďme sa pozrieť, ako zapnúť ďalšie slovníky, zmeniť ich poradie alebo upraviť popis a ako do aplikácie importovať vlastné slovníky.    

Zapnutie ďalších slovníkov

Pokiaľ patríte k odhadovaným 3,5 miliardám ľudí na svete, ktorí plynulo hovoria viacerými jazykmi, asi budete chcieť do slovníka Macu pridať ďalšie jazyky. Ak aj ešte iný jazyk neovládate, pridanie ďalších slovníkov je skvelý spôsob, ako si uľahčiť učenie. Začnite tým, že zistíte, čo už máte nainštalované. Spustite aplikáciu Slovník a kliknite na kartu Všetky, aby sa zobrazili všetky nainštalované slovníky. Ak si chcete stiahnuť ďalšie slovníky priamo z aplikácie, postupujte takto:

 1. V hornej lište kliknite na Slovník > Nastavenia.
 2. V zozname slovníkov zaškrtnite položky, ktoré chcete nainštalovať.
 3. Keď v ľavom dolnom rohu uvidíte indikátor inštalácie, môžete Nastavenia zavrieť.
 4. Novo pridaný slovník sa zobrazí v karte Všetky v hlavnej aplikácii.

Po výbere a stiahnutí všetkých potrebných slovníkov môžete upraviť ich poradie tak, aby bol najčastejšie používaný pri zobrazení definície navrchu. V Slovníku > Nastaveniach jednoducho pretiahnite jednotlivé položky do požadovaného poradia.

Prispôsobenie slovníka

Niektoré z integrovaných slovníkov majú ďalšie jazykové možnosti. Napríklad vo Wikipedii môžete vyhľadávať zdroje vo viacerých jazykoch. Otvorte Nastavenia, kliknite na položku Wikipedia a potom vyberte požadované jazyky. Táto možnosť sa často neprávom prehliada, môže však byť veľmi užitočná najmä pri slovách, ktoré odkazujú na kultúrny alebo historický kontext.

Pokiaľ sa vám názov niektorého slovníka nezdá výstižný, môžete si ho zmeniť, a tak si uľahčiť navigáciu. Slovník premenujete tak, že naň pravým tlačidlom kliknete v menu a zvolíte „Upraviť popis“. Zadajte nový názov a potom kliknite na „Potvrdiť“.

Pridanie vlastných slovníkov

Ak potrebujete slovník, ktorý sa nenachádza v možnostiach Nastavení, budete sa musieť porozhliadnuť po riešení tretích strán. Vlastné slovníky možno do aplikácie Slovník importovať veľmi ľahko, ak sa vám ich podarí niekde nájsť. Aplikácia dokáže pracovať len so súbormi formátu *.dictionary, preto musíte násť súbor dictionary pre požadovaný jazyk (alebo konvertovať iný typ súboru na súbor dictionary). Bohužiaľ, webových stránok, kde sa dajú nájsť slovníky na stiahnutie, nie je mnoho. Skúste stránky Michela Clasquin-Johnsona, ktorý venoval veľa času prevodu neslovníkových súborov na slovníkový formát. Ich kvalita môže kolísať, a ako sám priznáva, nemôže preveriť ich presnosť a správnosť. Na jeho stránke však nájdete väčšinu európskych jazykov, najväčšie ázijské jazyky a tiež tri Africké. Pokiaľ potrebujete jazyk, ktorý na stránke nie je, skúste vyhľadávanie Googlom alebo si vyberte niektorú z platených možností (napr. Dictionaries for Mac). Keď už máte stiahnutý súbor .dictionary, inštalácia do aplikácie Slovník je veľmi jednoduchá:

 1. Otvorte aplikáciu Slovník.
 2. V hornej lište vyberte Súbor > Otvoriť priečinok Slovníky.
 3. Potom len pretiahnite stiahnutý slovníkový súbor do tohto priečinka.
 4. Zavrite a znovu spustite aplikáciu Slovník.
 5. Po opätovnom otvorení aplikácie kliknite na Slovník > Nastavenia.
 6. Prejdite dole a zaškrtnite novo pridaný slovník.
 7. Ak chcete, pretiahnite ho vyššie, aby ste upravili poradie slovníkov.

Ak ste postupovali podľa týchto krokov, bude sa pridaný slovník zobrazovať v menu aplikácie a v prípade potreby ho môžete ľahko prepnúť.

Aké slovníky máte nainštalované v aplikácii Slovník? Ktorý z nich používate najviac?

Apple Inc. (AAPL)