imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Ako používať nové gestá v iOS 13


Aj keď iOS podporuje gestá viacerými prstami už nejakú dobu, s oddelením mobilných operačných systémov Applu prichádzajú do iOS aj nové gestá pre tri prsty.

Vďaka novým gestám pre kopírovanie, vloženie, vystrihnutie,odvolanie akcie a obnovenie sa nám teraz bude ľahšie pracovať s textami. Navyše môžeme zabudnúť na jedno z najhorších gest iOS – odvolanie potrasením. Na iPhone to ešte nebolo také zlé, ale triasť iPadom pôsobilo naozaj hlúpo.

Nové gestá fungujú súbežne so známym dvojitým klepnutím a výberom textu v iOS 13 aj v novom operačnom systéme iPadOS. Ich použitie je veľmi jednoduché.

Ako na to:

  • kopírovať – zovretím troch prstov na obrazovke,
  • vystrihnúť – dvojitým zovretím troch prstov na obrazovke,
  • vložiť – roztiahnutím troch prstov od seba na obrazovke,
  • odvolať – potiahnutím troma prstami doľava,
  • obnoviť – potiahnutím troma prstami doprava,
  • menu skratiek – klepnutím na obrazovku troma prstami.

Keď niektoré z týchto gest troma prstami použijete v iOS 13, na vrchu obrazovky uvidíte potvrdenie svojej akcie. 

iOS 13 je aktuálne dostupný vo vývojárskej beta verzii, vydanie verejnej bety očakávame začiatkom júla a finálna verzia systému by mala , ako obvykle, vyjsť po septembrovej Keynote.

Aj keď nové verzie zahrňujú množstvo nových skvelých funkcií, neradíme vám nainštalovať si verejnú betu len tak pre zábavu alebo z čistej zvedavosti. Beta verzie sa nevolajú beta verziami bezdôvodne. Pri každodennom používaní sa môžu vyskytnúť problémy, ktoré vám môžu dosť znepríjemniť život. Preto sa odporúča počkať si na oficiálnu verziu. Pokiaľ by ste si napriek tomu chceli beta verziu nainštalovať, celý proces sa od iOS 12 vôbec nezmenil.

 

Apple Inc. (AAPL)