imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

12,9-palcový iPad Pro 2018 – Potrebujeme ešte počítač? | TEST


Dostal sa najnovší iPad Pro s novým dizajnom, funkciami a príslušenstvom na úroveň, kedy môže úplne nahradiť počítač? Ako dobre vieme, odpoveď Applu je áno. Čo hovorí užívateľská skúsenosť?

K dispozícii máme dnes iPad Pro tretej generácie. Prvá generácia dorazila na dvakrát. Najprv debutoval väčší 12,9-palcový model na jar 2015 a po ňom nasledoval 9,7-palcový menší brat na jar 2016. Približne o rok neskôr, v lete 2017, dorazila druhá generácia – tentoraz boli uvedené na trh obe veľkosti naraz. O ďalší rok neskôr, na jeseň 2018, sme mali to potešenie privítať najnovšiu generáciu iPadu Pro. Vývoj napreduje, ale jedna otázka zostáva:

Potrebujeme ešte počítač? Môže iPad Pro nahradiť laptop?

Podľa Applu je odpoveď nepopierateľným áno. Toto naznačuje už odvtedy, čo iPad Pro uzrel svetlo sveta. Na túto tému vzniklo množstvo reklám, najznámejšia je však zrejme táto s pointou „Čo je to počítač?“.

Pre mnohých užívateľov môže vyššie spomínané tvrdenie vyznievať príliš silne, preto sme sa snažili ponoriť hlbšie a zistiť odpoveď. Zobrali sme iPad Pro prvej generácie s iOS 10, Apple Pencil a Smart Keyboard a pokúsili sa nimi nahradiť laptop. Odpoveď v skratke vtedy bola „v zásade áno, v niektorých prípadoch“.

Medzi obmedzeniami sme zdôraznili najmä fakt, že iOS nie je macOS, potom obmedzenia príslušenstva a v neposlednom rade aj jeho cena. Na vyššie spomínanú otázku sme nemali jasnú odpoveď. Dnes je však iPad Pro o dve generácie ďalej, má čoraz lepšie funkcie a iOS 11. Vyvstáva teda teraz znovu veľká otázka:

Je toto generácia, ktorá dokáže bezvýhradne nahradiť laptop?

Len pekne po poriadku

Predtým, než sa budeme snažiť o jasnú odpoveď, postupujme po poriadku a pozrime sa na zmeny, ktoré prináša iPad Pro 2018 v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami. Môžeme tu vidieť množstvo zmien, poďme sa však pozrieť na tie najdôležitejšie.

Displej je teraz orámovaný tenkým rámikom. Nie síce takým tenkým ako pri iPhone, ale výrazne tenším než predtým. Vďaka tomu môže byť veľkosť iPadu Pro menšia. Keď vyšli prvé predpovede ohľadne dizajnu, veční pesimisti začali panikáriť:

Ako ho budeme držať v ruke, keď prsty budú neustále prekrývať displej? Apple skončil!

Na ich upokojenie môžem povedať, že za viac ako týždeň testovania iPadu Pro sa mi nestalo ani raz, že by som omylom klikol alebo inak nechtiac interagoval s dotykovou plochou. Aj keď je rámik tenký, dá sa iPad Pro držať pohodlne v ruke a Apple sa o náhodné dotyky postaral softvérovým riešením. S tým nie je žiaden problém.

Ďalšia významná zmena je samotný dizajn. Hliníkové telo je ultra tenké s nezaoblenými hranami a je dostupné aj vo vesmírnej šedej. Je to záležitosť vkusu, niektorí majú radšej oblé hrany. Pre mňa osobne je však tento dizajn dokonalý. Je to skvelý pocit držať zariadenie v rukách a používať ho, vyzerá jednoducho nádherne. Podľa mňa doteraz najlepší dizajn iPadu v histórii.

Nezabudnime ani na príchod Face ID. Rozpoznávanie tváre sa výborne osvedčilo a je rovnako pohodlné na iPade Pro ako na iPhone. Zároveň je rovnako rýchle a efektívne. Navyše iPad Pro pritom môžete držať horizontálne i vertikálne, takže nemusíte pri snímaní vykrúcať krk ako sova.

via GIPHY

iPad = Laptop?

Pointou tejto otázky nie sú ani tak zmeny, ktoré nový iPad Pro prináša, ako úvaha, či znamenajú, že sa teraz približuje k nahradeniu laptopov. Pokiaľ nám ide o možnosti serióznej práce, zmeny ako ostrejšie hrany alebo Face ID namiesto Touch ID, veľa neznamenajú. Sú to dôležité a príjemné vlastnosti navyše, ktoré však nevedú k tomu, že sa deti v budúcnosti budú pýtať, čo je to vlastne počítač.

Keď však s iPadom Pro používame Apple Pencil a Smart Keyboard, takmer sa tam dostávame. Obe periférie sa za posledné roky v mnohom posunuli vpred. Apple Pencil 2 prekonáva nedostatky prvej generácie. Dá sa ľahko nabíjať a vďaka ovládaniu gestami sa s ňou oveľa lepšie pracuje. Písanie na Smart Keyboard, aj keď nie je rovnaké ako písanie na klávesnici s motýlikovým mechanizmom) je veľmi príjemné, chýba mu len podsvietenie.

Dôležitým vylepšením v novom iPade Pro (a v novom príslušenstve) sú magnety. Vďaka nim môžeme veľmi ľahko pripojiť ceruzku a klávesnicu na iPad Pro jediným pohybom. Môže sa to zdať ako maličkosť, znamená to však, že odteraz sú pre nás všetky periférie rovnako rýchlo a intuitívne dostupné ako na laptope. Takže sme o krok bližšie k jeho nahradeniu.

Keď už hovoríme o perifériách: iPad Pro 2018 sa pripája cez USB-C, nie cez Lightning. V prípade potreby tak môžeme k nemu dokonca pripojiť externý monitor. Takže sme o ďalší krok bližšie k laptopu. Treba ešte dodať, že cez tento port môžeme nabíjať aj iPhone alebo Apple Watch, čo doteraz dokázal len laptop. Takže to už je tretí míľnik na ceste k nahradeniu laptopu.

Nezabúdajme ani na to, že pracujeme teraz s iOS 12, ktorý výrazne zlepšuje možnosti pracovného využitia. Multitasking, správca súborov, dock a mnoho ďalších funkcií. Sú to dôležité vylepšenia, vďaka ktorým je práca zase o niečo ľahšia.

Takže tu máme iPad, ktorý má lepšiu výdrž batérie ako laptop, takmer rovnako silný hardvér, je prenosnejší, má skvelé periférie a podporu externého monitora, ďalšie výhody USB-C a systém, ktorý urobil výrazný pokrok a zďaleka presahuje zábavu na voľný čas. Znie to sľubne, čo poviete?

Nepochybne, stále to však nie je úplne ono. Aj keby som chcel používať iPad celý deň na prácu, nemôžem. Nie je to ani tak chyba samotného zariadenia ako skôr iOS. Systém na to skrátka nie je uspôsobený. Samozrejme, môžem na ňom bez problémov napísať článok. Verím, že keď nie príliš komplikované pracovné postupy ako písanie a úprava textov, nahrávanie na web a základná úprava fotiek nie sú na iPade Pro úplne pohodlné, ani iné typy práce také nebudú.

Ako pracovný nástroj teda iPad Pro obstojí len v určitých situáciách. Každý deň sme síce bližšie k nahradeniu počítača, zatiaľ tam však nie sme. Samozrejme, tak ako v minulosti, aj teraz máme určité očakávania. Sú naše milované počítače ideálne zariadenia na prácu, voľný čas i použitie doma?

Možno vás to neprekvapí, ale na vyššie spomínané veci je iPad Pro viac než ideálny. Dokonca by som povedal, že lepší ako laptop. Skvele sa na ňom pozerajú filmy, hrajú hry, prehliada web, klávesnica je super na čety pred spaním a aj správy sa mi na ňom čítajú lepšie než na mojom MacBooku. To však možno povedať o každom iPade, nielen o iPade Pro.

Kto je teda cieľovou skupinou? iPad Pro nie je náhradou laptopu, zároveň však nie je náhradou klasického iPadu. Cieľovou skupinou sú predovšetkým tí, ktorí dokážu naplno využiť Apple Pencil ako pracovný nástroj – čiže grafickí umelci a fotografi.

Niet pochybností o tom, že iPad Pro 2018 sa stal mojím favoritom už od prvej chvíle, čo som ho chytil do rúk. Dizajn, displej aj Face ID sú naozaj úžasné a Apple Pencil spolu so Smart Keyboard v ničom nezaostávajú. Človek má skutočne pocit, že v rukách drží skvelý kúsok vyspelej technológie a keby bolo len na mne, bral by som ho okamžite.

Počiatočná cena však môže niektorých odradiť a keď k tomu prirátame cenu Apple Pencil a Smart Keyboard, dostávame sa takmer na počiatočnú cenu MacBookov Pro. Pokiaľ nemusíte v ruke obracať každé euro, je pre vás veľmi dôležitá prenosnosť a ľahkosť zariadenia a pracujete najmä vo vizuálnej oblasti, neváhajte ani minútu.

Apple Inc. (AAPL)