imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max

Prečítajte si náš názor!

Zásadný problém s bezpečnosťou v procesoroch Intel


Bezpečnostná chyba nájdená v jadre ovplyvňuje všetky počítače s procesormi Intel, ktoré boli vyrobené v uplynulom desaťročí. Výrobcovia o tejto problematike vedia, ale konkrétny opis problému sprístupnia až po nájdení riešenia.

Bezpečnostný problém s procesormi Intel je zásadný a postihuje každého, kto si za posledných desať rokov kúpil počítač vybavený týmto komponentom. Intel ďaleko prekonal na trhu CPU konkurenciu AMD, čo znamená, že je ovplyvnená väčšina užívateľov Windowsu a Linuxu a celá užívateľská základňa Macintosha.

Kernel, jadro operačného systému, sa nachádza v procesoroch počítačov a je zodpovedné za prideľovanie hardvérových zdrojov. Vinou tohoto problému s bezpečnosťou budú dáta, ako sú heslá, dočasne uložené v pamäti procesora a budú dostupné pre škodlivý softvér. Ide o hardvérový problém, ktorý sa zo strany softvéru nedá ľahko vyriešiť.

Výrobcovia budú musieť čo najskôr sprístupniť aktualizácie operačného systému, aby sa táto otázka vyriešila. Aj keď ešte nie je jasný rozsah celej udalosti, jej povaha môže predstavovať potenciálnu hrozbu pre užívateľov Intelu. Dokonca aj webový program môže mať prístup k informáciám uloženým v jadre. Jediným spôsobom, ako by sa úniku informácií dalo zabrániť, je prerušenie procesov operačného systému z pamäte kernelu. To by vyžadovalo neustále obnovovanie údajov, čo by pre kernel bolo náročné a znamenalo spomalenie procesorov.

O tejto problematike ako prvý informoval Register, ktorý odhaduje pokles rýchlosti medzi 5 a 30 %. Ide však len o teoretizovanie, oficiálne stanovisko a informácie o oprave softvéru ešte nie sú sprístupnené ani Applom alebo Microsoftom. Problémy sa však za desiatky rokov integrovali do počítačov: ak by došlo k väčším útokom, Intel by bol vážne poškodený.

Otázka je: Čo s tým? Budú firmy zhoršovať výkony miliónov počítačov, aby boli bezpečné, alebo nájdu úspešné dlhodobé riešenie? Gizmodo si myslí, že priemerný užívateľ opísané problémy nepocíti, pocítia ich však biznis užívatelia, najmä v súvislosti s výpočtovou technológiou cloud.

Aj keď predstavenie počítačov Apple s vlastnými procesormi nezjednoduší životy bežných užívateľov, po problémoch Intelu by sme sa mohli nad tým zamyslieť. Nemáme žiadne pochybnosti, že Apple má potenciál vytvoriť dobrý desktopový procesor, pretože je lídrom na trhu s mobilnými procesormi. Nehovoriac o tom, že v posledných rokoch vyrábal sám všetky komponenty svojich telefónov.

Zdroje: The Register, Gizmodo

 

Apple Inc. (AAPL)