imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max

Prečítajte si náš názor!

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

Test Powerbeats3: Výkon. Sila. Sloboda.


Spomínané slová nepopisujú žiadnu historickú udalosť, ani sme si ich nevymysleli. Sú používané na popis najnovších bezdrôtových slúchadiel s W1 chipom z dielne Beats by Dr. Dre, vytvorených najmä pre športovcov. V recenzii sa pozrieme, čo za týmito slovami naozaj stojí.
Spolu s iPhonom 7 bez slúchadlového jacku bola predstavená aj pätica slúchadiel. Tromi z nich sú športové JBL s Lightning konektorom, Beats Solo 3 a Apple AirPods. Posledné spomínané sú pre užívateľov asi najzaujímavejšie, ale nezabúdajme ani na ďalšiu dvojicu od Beats, konkrétne Powebeats3 a Beats X. Dnes sa pozrieme na Powerbeats3.

Vonkajšok a kvalita materiálov

Po zakúpení slúchadiel na nás čaká veľká biela krabica s plastovou krytkou, vďaka ktorej vidíme elegantne umiestnené slúchadlá. Krátky zoznam na škatuli opisuje hlavné vlastnosti Powerbeats3 – bezdrôtové pripojenie, výdrž, rýchle nabíjanie, odolnosť voči vode, stabilita a ovládač médií.
Zaujímavejšia je na boku fotografia a citát LeBrona Jamesa. Pre tých, ktorí by ho náhodou nepoznali, ide o 32-ročného profesionálneho basketbalistu a médiá po celom svete ho považujú za jednu z najväčších hviezd NBA už od jeho stredoškolských rokov. V reklamách na Beats sa objavil hneď niekoľkokrát a za svoju účasť si účtuje slušné čiastky. Vždy, keď sa postaví pred fotoaparáty, si podľa zákulisných informácií účtuje 30 miliónov dolárov. Ak sa pre Powerbeats3 rozhodnete, aspoň sa na jeho citát pozrite.

Po otvorení balenia obsah objavujete v jednotlivých fázach. Najskôr vidíte slúchadlá, v našom prípade vo farebnom prevedení Shock Yellow. Hneď nás napadlo, ako skvele by sa hodili k nedávnej reklame na Apple Watch Nike +, farebné vyhotovenie je perfektné. Slúchadlá sú však v ponuke aj v ďalších farbách, vyberať môžete z Flash Blue, Siren Red plus čierna a biela.
Slúchadlá sú relatívne veľké a majú klasický športový tvar s labkou za ucho. Hlavná časť je vyrobená s pevného plastu, vyzerá teda, že by mohli veľa vydržať. Na strane nechýba ani obrovské vystúpené logo Beats. Držiak na ucho je vyrobený z mäkšieho materiálu, vďaka tomu sa len tak ľahko nerozbije a nosenie slúchadiel je pohodlnejšie. Na ľavom slúchadle je aj ovládacie centrum, tu môžete slúchadlá zapínať a vypínať. Akonáhle ich zapnete, rozsvieti sa malá biela LED dióda, keď sú potom slúchadlá vypnuté, dióda svieti načerveno až do plného nabitia (potom sa opäť rozsvieti na bielo).

Prepojovací kábel je plochý a má medzi 20 a 30 cm, dĺžku možno však vďaka klipu upravovať. Je dosť tenký a vyzerá, že pôjde o najzraniteľnejšiu časť celých slúchadiel. Plochý dizajn je navyše počas nosenia vzadu na krku dosť nepríjemný.
Na kábli nájdete ovládač prehrávania a zvládnete pomocou neho všetky kľúčové úkony – prepínanie medzi pesničkami, pozastavenie aktuálnej skladby, úpravu hlasitosti, ovládanie Siri. Tlačidlá sú na ľavom slúchadle ľahko rozoznateľné, zreteľne klikajú a nemáte z nich lacný plastový pocit. Je však pravda, že pre každý úkon musíte naťahovať ruku hore ku krku, čo je najmä v priebehu behanie dosť nepohodlné.
Akonáhle postupujeme balením hlbšie, narazíme na menšiu papierovú krabičku. V nej nájdeme návod, záručný list, nálepky Beats a podobne. V plastovej priehradke sú tu tiež pripravené tri ďalšie veľkosti štupľov. Von ich dostanete klasickým stlačením, čo môže byť príjemné, na ďalšie uchovávanie nepoužívaných kúskov sa však vanička príliš nehodí. Niečo podobné sa nikdy nemôže vyrovnať trebárs kovovému riešeniu u RHA 750.

Keď krabičku otočíme, nájdeme tu asi 10 cm nabíjací kábel. Zistíme tu aj to, že slúchadlá vydržia 12 hodín a že majú schopnosť Fast Fuel (čo je označenie Beats pre rýchlonabíjanie). To zaručí hodinu prehrávania za 5 minút nabíjania. Nie je to tak úžasné ako u AirPods, kde máte za 15 minút 3 hodiny prehrávania, prípadne u Solo 3 za 5 minút 3 hodiny prehrávania, ale je to viac než dosť na to, aby ste slúchadlá pred behom rýchlo nabili.
Slúchadlá majú microUSB, na druhej strane priloženého kábla je potom klasické USB-A. Vedľa nabíjacej koncovky potom nájdeme aj gumové puzdro na prenášanie. Nie sú na ňom žiadne zipsy alebo gombíky – stačí len zo strán trochu stlačiť a puzdro sa otvorí. Slúchadlá do neho perfektne padnú a nevypadnú ani pri poriadnom trasení.

Samotný vzhľad slúchadiel nie je nijako elegantný. Nutné ale uznať, že to od športových slúchadiel ani neočakávame. Hlavné je, že sú vytvorené z kvalitných a odolných materiálov. Farba vyzerá slušne, káble sú dostatočne dlhé (aj keď nabíjací kábel je skutočne na hrane). Kvalita vyhotovenia je dokonalá, ale to je presne to, čo od Beats očakávame. Plusové body si rozhodne odnáša gumové puzdro, vyzerá skvele.

Kvalita zvuku a používanie

Dočkáme sa klasickej zvukovej kvality od Beats. Zvuk je ladený hlavne do basov, v tomto prípade to však nie je tak hrozné. Na druhú stranu ide o športové slúchadlá, a preto sme ani neočakávali absolútne vernú reprodukciu a perfektnú vyváženosť. Počas cvičenia v posilňovni alebo behania sa človek na podobné parametre toľko nesústredí. Skôr potrebujete cítiť hudbu, tempo – k tomu sú silné basy perfektné.
Ak si do slúchadiel pustíte trebárs nejakú ľahšiu elektronickú hudbu, odvedú slušný výkon. To je presne ten štýl hudby, kedy sa zo základného parametra Beats stáva výhoda namiesto nevýhody. Powerbeats3 sú tak pravdepodobne jednými z najlepších, pretože majú konečne pre svoje zameranie na basy skutočný dôvod.

Nehľadiac na športové zameranie to dokonca vyzerá aj tak, že sa trochu zlepšil rozsah. Podľa nášho názoru by mohla byť reprodukcia lepšia ako u Solo 3. Možno je to preto, že sú Powerbeats3 in-eary, zatiaľ čo Solo 3 on-eary. Reprodukcia basov je presnejšia a výšky sa v ich záplave toľko nestrácajú.
Nosenie slúchadiel je veľmi pohodlné. Je pravda, že na trhu nájdeme pár kúskov, ktoré sú na tom ešte lepšie, ale Powerbeats3 sú fajn, najmä keď ich používate počas kratších športových výkonov, a nie na celodenné nosenie. Keby ste ich na sebe mali dlhšie než pár hodín, cítili by ste nutkanie ich aspoň na chvíľu vybrať. Keď slúchadlá nasadzujete, musíte ich akoby zaskrutkovať do ucha – akonáhle nájdete správny grif, ide o celkom jednoduché a skutočne solídne uchytenie. Naopak ich odnímanie môže byť občas trochu otrava, preto sa pravdepodobne nikdy nestanú vašimi hlavnými štupľami do kancelárie.

V slúchadlách nájdeme chip W1 so všetkými svojimi výhodami. Párovanie je skutočne ľahké a patrí do kategórie „zapnúť a používať“. Je tiež super, že akonáhle ich raz spárujete so svojím iPhonom, nebudú sa do „odpárovania“ viazať na akékoľvek iné iPhony. Ďalšou skvelou vecou je, že slúchadlá skutočne vydržia 12 hodín počúvania. Keby ste si tak dali denne 30-minútový beh alebo cvičenie, teoreticky vám môžu vydržať pokojne aj celý mesiac. Ak teda samozrejme používate slúchadlá len na cvičenie. Každopádne ide o skvelý výsledok, Bluetooth slúchadlá sa podobnými parametrami často pochváliť nemôžu.

Hodnotenie

Spoločnosť Beats konečne s Powerbeats3 vytvorila niečo, čo funguje dobre: ​​solídne vyhotovenie, pohodlný dizajn, relatívne slušná kvalita zvuku. Všetko, čo od podobných športových in-ear slúchadiel potrebujete. Všetkým športovcom, ktorí niečo podobné hľadajú, ich môžeme vrelo odporučiť. Len je nutné ešte raz zdôrazniť, že pri dlhšom nosení už tak pohodlné nie sú (napríklad na taký polmaratón), je vcelku zložité si ich nasadzovať a dávať dole. Výdrž slúchadiel sa potom veľmi blíži parametru uvedenému v materiáloch. Ak slúchadlá mienite používať na pravidelné behanie raz denne, nebudete mať s nimi problém. Ak ich však chcete mať ako hlavné slúchadlá na každodenné počúvanie, nevýhody pocítite oveľa viac.
Počas športového výkonu sa dočkáte skvelého kamoša. Do uší sadnú perfektne, vďaka dobrému vyhotoveniu a odolnosti proti vode sa len tak nerozbijú, a to je prakticky všetko, čo od nich počas aktivity chcete. Jedinou vecou, ​​na ktorú by ste si počas športu mali dať pozor, sú káble. Vyzerajú dosť tenko, nech si ich nepretrhnete. Príjemná je aj prítomnosť Fast Fuel, aj keď nedosahuje také výsledky, ako rýchlonabíjanie u konkurencie.

199 Euro nie je najmenej, v súčasnosti sú lacnejšie aj AirPods. Keďže sú Powerbeats3 produktom pre relatívne úzku časť zákazníkov, rozhodne by sme ich neodporučili všetkým. Ak však hľadáte pekné športové štuple, ktoré vydržia dlho, sú pohodlné na kratšie aktivity a len tak sa vám nezničia, mali by ste Powerbeats3 zvážiť ako jednu z možností.

Apple Inc. (AAPL)