imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max

Prečítajte si náš názor!

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

Test Beoplay P2 – Hudobný kamienok


Na testovanie sme dostali Beoplay P2, najnovší malý zázrak z dielne B & O PLAY. Malé rozmery, odolný dizajn, excelentná kvalita zvuku a šikovné funkcie presne popisujú minimalistický prenosný reproduktor.

Po testovaní H9 sme na niekoľko dní získali príležitosť otestovať ďalší produkt B & O PLAY. Tentoraz však nešlo o slúchadlá, ale o krásne vyhotovený bluetooth reproduktor o veľkosti nepresahujúcej rozmery priemernej dlane. Hlavná vec, ​​na ktorú sme sa počas testovania zamerali, je ich legitimita v produktovej ponuke – reproduktory podobnej veľkosti často nemajú dostatočnú kvalitu zvuku, aby po nich malo zmysel siahnuť.
Teraz išlo ale o produkt renomovanej dánskej spoločnosti Bang & Olufsen, aj keď teda reproduktor spadá „iba“ pod dcérsku spoločnosť B & O PLAY so zameraním na oveľa širšie publikum. Dáni nás pritom sklamú len málokedy a s ich menom sa väčšinou spája kvalita. A s týmto sme išli aj do tohto testovania: ak za veľa nebude stáť ani P2, tak asi už žiadne podobné zariadenie. Ako už asi z úvodných riadkov môžete tušiť, nesklamali nás ani tentokrát. Poďme ale pekne poporiadku.

Vonkajšok

Ako už je u B & O PLAY zvykom, aj tentoraz dostaneme pocítiť vysokú kvalitu už od samotného balenia. Máme tu malú bielu krabičku s povedomým dizajnom s lifestylovými fotografiami, na zadnej strane so zoznamom najdôležitejších funkcií. Akonáhle krabicu otvoríte, leží pred vami v plnej kráse samotné zariadenie v masívnej čiernej výplni. Nič viacej tu nehľadajte, je tu iba 40 cm USB-C nabíjací kábel. Pochopiteľne tu sú aj bezpečnostné informácie, ale sú tu skryté tak poctivo, že sme ich objavili až pri hľadaní manuálu úplne naspodku. Manuál sme naopak vôbec nenašli, jediným návodom je tak nálepka na spodnej strane reproduktora. Pri nastavovaní sme pritom tentoraz mali drobné ťažkosti a pomoc by sa zišla.
Ako by sme u zariadení od B & O PLAY očakávali, P2 má čistý, krásny a minimalistický dizajn. Vôbec nechápeme, ako môže „obyčajný“ malý šedivý eliptický reproduktor vyzerať tak krásne, ale je to jednoducho tak. Ani kvalita materiálov neurobí značke hanbu. Mriežka prekrývajúca reproduktor je z hliníka, zvyšok šasi je z príjemného a pevného soft-touch plastu, ľahko tak vkĺzne do vrecka. Spodná strana repráčika je navyše pogumovaná, P2 drží pevne na mieste a nešmýka sa . Pásik je ako obvykle zhotovený z kože. Kiežby všetky prenosné reproduktory vyzerali podobne.
Až na drobný USB-C port nič nenarušuje prirodzenú harmóniu zariadenia – aj ten je navyše tak šikovne schovaný, že si ho skoro nevšimnete. Na celom reproduktore je len jedno tlačidlo, a to na spodnej pogumovanej strane. Je tu zasadené tak perfektne, že nám skoro pol hodiny trvalo prísť na to, ako vôbec P2 zapnúť. Preto sme hľadali ten manuál tak dlho, až kým nám nedošlo, že sa všetky odpovede skrývajú na nálepke, ktorú sme samozrejme strhli ako prvú. Šikovný tip pre nových majiteľov teda znie: logo na spodnej strane reproduktora je v skutočnosti tlačidlo.

Kvalita zvuku, používanie

Nejedného čitateľa teraz iste napadne otázka: „Keď je umiestnené jediné tlačidlo zariadenia na spodnej strane, ku ktorej sa počas bežného používania ani nedostaneme (prekvapivo reproduktor je na stole položený spodnou stranou), ako P2 teda ovládame?“ Ako už asi tušíte, na rad prichádza dotykové ovládanie – to je skryté v hliníkovej mriežke, ktorá tak získava nový význam navyše k obyčajnej ochrane. S dotykovou plochou toho urobíte celkom dosť: pozastavíte a spustíte prehrávanie, aktivujete Siri, vypnete a zapnete ekvalizér alebo upravíte hlasitosť prehrávania. A ani to nie je všetko, P2 vie rozpoznať aj zatrasenie. Takto sa dá preskakovať medzi pesničkami alebo vypnúť budík. Super!
Rôzne nastavenia potom môžete upravovať v špeciálnej aplikácii B & O PLAY, kde sa upravujú nielen interakcie s dotykovou plochou, ale je tu aj intuitívne upravovanie zvukových profilov. Párovanie reproduktora potom prebieha tradičnejším spôsobom, na tom ale nie je nič zlého, ale veľmi dobre vieme, ako skvele funguje čip W1. V porovnaní s tým tu máme viac krokov. Zariadenie dlhým stlačením tlačidla zapnete, ďalej ním spustíte párovanie a LED diódka sa rozsvieti na modro. Následne na svojom telefóne v zozname nájdete P2 a prepojíte. Nie je to nič náročné, navyše sa to robí len raz a následne všetko funguje bez problémov. LED dióda je mimochodom umiestnená v jednej z dierok mriežky a svieti rôznymi farbami.

Pri zariadeniach, akými je i P2, je dôležitých niekoľko vecí: po prvé by malo byť ľahko prenosné; po druhé dostatočne odolné na cestovanie; po tretie by malo mať dostatočne veľkú výdrž na batériu, aby ste ho mohli používať celý deň. Všetky tri našťastie P2 plní skvelo. Je skutočne ľahké dať prenosný reproduktor do batohu, alebo dokonca aj do vrecka. Je drobný a ľahký (v batohu ho vôbec neuvidíte), váži 275 gramov. Čo sa týka odolnosti, , istotu nám dáva štandard IP54, ktorý zaručuje odolnosť voči prachu a postriekaniu. Bez obáv tak zariadenie vezmete napríklad na pláž, P2 to zvládne.
Batéria reproduktora vydrží 10 hodín prehrávania, čo je na celý deň na pláži úplne dostatočná hodnota. Dokonca aj počas kempovania zvládne hrať niekoľko dlhých večerov. Áno, nejde o zariadenie s najsilnejšou batériou v histórii B & O PLAY, trebárs Beoplay A1 zvládne 24 hodín, ale u podobného drobčeka si len ťažko predstavíme niečo lepšie. Plnú kapacitu batérie nabijete v priebehu dvoch hodín. Jednou z vecí, ktoré výdrži P2 pomáhajú, je režim spánku. Aj keď teda zariadenie vždy nevypnete, samo sa po dvoch minútach bez interakcie uspí. V tomto režime potom využíva len zlomok energie a pre ďalšie používanie je opäť nutné stlačiť tlačidlo na spustenie.

Teraz sa presuňme ku kvalite zvuku, ktorá je celkovo dobrá. Vzhľadom k veľkosti sú tu však isté limity. Po prvé by sme radi zdôraznili, že oproti konkurencii v rovnakej kategórii znie P2 naozaj vynikajúco a rozhodne nemusíte riešiť dilemu, či sa vôbec oplatí brať prenosný repráčik so sebou. Problémom u ostatných podobne veľkých zariadení je najmä strata kvality reprodukcie pri vyšších hlasitostiach. Prečo by si potom človek taký reproduktor vôbec bral zo sebou, že?
P2 však zvládne vytvoriť príjemnú zvukovú reprodukciu, akú by ste od takéhoto malého zariadenia nečakali. Ide o takého hudobného mravca – v porovnaní so svojou veľkosťou toho zvládne niekoľkonásobne viac. Keď hlasitosť vytiahnete na maximum, dokáže dokonca aj rozvibrovať dosku stola. Pri natiahnutí ruky nad hrajúci repráčik je dokonca cítiť pohybujúci sa vzduch. V zariadení sú ¾“ tweeter 2″ subwoofer kategórie D, v spolupráci pod mriežkou vylúdia zvuky v rozmedzí od 68 Hz do 21 kHz. Niekto by sa mohol v basových tónoch trochu stratiť, ale opäť si musíme zopakovať – ​​s podobnou veľkosťou je prakticky nereálne vykúzliť ešte niečo lepšie.
Ani ku hlasitosti nemáme žiadne výhrady. Reproduktor v základe zvláda 2 × 15 W, ale pri maximálnej hlasitosti sa dostaneme aj na 50 W. Od určitej hladiny je ale počuť skreslenie a reprodukcia sa dostáva do vyšších tónov. To prakticky znamená, že pri stole plného priateľov si hudbu užijú všetci, ale celý kemp hudbou nenaplníte. Oblúkom sa tak dostávame k odpovedi na úvodnú otázku – áno, P2 nás presvedčil, že si svoje miesto v produktovej palete zaslúži. Jediným negatívnym aspektom je, že keď nehrá žiadna hudba, je z reproduktora počuť drobné šumenie, dokonca občas aj slabé chrčanie.

Verdikt

Celkovo sme s týmto produktom spokojní. Len si predstavte, o ako šikovnú vec by počas letnej dovolenky išlo. Proste si P2 vezmete kamkoľvek, položíte na zem a okamžite môžete počúvať svoju obľúbenú hudbu vo vysokej kvalite, zatiaľ čo si napríklad grilujete mäso.
Jedinou vecou, ​​ktorá by mohla voľbu trochu sťažiť, je opäť cena. Našťastie však v porovnaní s konkurenciou nie je nijako zásadne vyššia, najmä keď ide o produkt z dielne B & O PLAY. P2 vyjde na 169 eur, čo z neho robí najlacnejší bluetooth reproduktor v ponuke firmy. A2 a Beolit ​​17 kvôli svojej veľkosti pochopiteľne hrajú inú ligu, jediným produktom, s ktorým možno P2 porovnávať, je teda A1. A1 je o niečo drahší, má vyššiu kvalitu zvuku aj dlhšiu výdrž batérie – P2 na druhú stranu vyhráva po stránke prenosnosti. Chybu neurobíte pri výbere ani jedného z nich, otázkou sú vaše priority. Úplne najlepšie je ale pochopiteľne to, keď si pred prípadnou kúpou prídete obe zariadenia vyskúšať na vlastnej koži.

Apple Inc. (AAPL)