imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max

Prečítajte si náš názor!

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

Test Beoplay H9 – jednoducho WOW


Máme tu ďalší produkt B & O PLAY, ktorý nám vyrazil dych skvelým spracovaním, kvalitou zvuku a odolnosťou. Ide o luxusné slúchadlá, ktoré svojím konceptom perfektne zodpovedajú filozofii Applu.

Nie je to ani zďaleka prvýkrát, kedy renomovaná dánska spoločnosť Bang & Olufsen používa svoju dcérsku spoločnosť B & O PLAY na oslovenie širšieho publika pomocou slúchadiel excelentnej kvality. H9 nasleduje H8 nielen v názve, ale aj v rade funkcií – máme tu aktívne potlačenie hluku, dotykové ovládanie a Bluetooth. Všetko debutovalo práve u H8. V našom teste však slúchadlá s inými porovnávať nebudeme.

Vonkajšok

Noví majitelia si so sebou domov prinesú poriadne veľkú bielu krabicu, na ktorej prednej strane je už tradične štýlové lifestylové foto. Akonáhle zložíte veko, okamžite uvidíte slúchadlá, v našom prípade išlo o čierny variant. Pod nimi potom leží ďalšie príslušenstvo rozdelené do čiernych škatuliek, ktoré je rovnako luxusné ako samotné slúchadlá. Dostávame krásny zamatový vak na prenášanie, adaptér do lietadla, jack-jack kábel a manuály. Vak na prenášanie je tak príjemný, že budete mať nutkanie ho čas od času len tak pohladiť.
Veľkosť slúchadiel je úplne klasická, zodpovedá rozmerom väčšine over-ear slúchadiel na trhu. H9 v tomto smere skôr než H8 kopíruje modely H6 a H7. H8 boli totiž on-ear slúchadlá. Je úplne na vás, ktorý štýl sa vám páči viac, podľa nás sú však over-ear varianty oveľa pohodlnejšie počas dlhšieho nosenia. Od slúchadiel opäť očakávajte prémiovú kvalitu produktov B & O PLAY – leštený eloxovaný hliník, jemnú jahňaciu kožu, pravú hovädziu kožu, textil a adaptívnu pamäťovú penu. Nič lepšie si nedokážeme predstaviť. Keď slúchadlá vezmete do ruky, okamžite kvalitu pocítite. Ide o elegantný produkt, ktorý je aj napriek svojej masívnosť stále príjemne ľahký.

Dizajn nesie znaky predchádzajúcich modelov radu. Jednotlivé mušle sa napájajú na univerzálny kĺb, ktorý zaisťuje možnosť natáčania o 90°. Ide o perfektnú vec, vďaka ktorej môžete H9 pokladať na rovné povrchy. Pevný kovový rám sa napája do hlavového mostu, ktorý je zospodu pokrytý látkou príjemnou na dotyk, vrchná časť je potom pokrytá hovädzou kožou. Kvalita materiálov je na takej úrovni, že sa o látku vôbec nemusíte báť, rozhodne sa len tak nezačne štiepiť. A koža je jednoducho koža – odolná, časom trochu zmení podobu atp.

Na vnútornej strane nájdete obrovské písmená pre jednoduché rozpoznanie strán. Vonkajšia strana mušlí má na sebe kovové pláty z hliníka, uprostred potom nájdeme hrdo priznané logo dánskej spoločnosti B & O PLAY. Pravá strana slúchadiel sa od tej ľavej líši malým vylešteným krúžkom – ide o dotykové ovládanie, na ktoré sa nižšie v článku tiež pozrieme. Ďalšie ovládacie tlačidlá nájdeme pod touto dotykovou plochou. Je tu zapínacie tlačidlo, ktoré má tri polohy. V tretej pozícii párujete zariadenia, úspešné spojenie je indikované rozsvietením LED diódky v mnohých farbách. Ľavá strana však tiež nie je bez akéhokoľvek prvku, bola sem umiestnená vyberateľná batéria.

Kvalita zvuku, používanie

Predtým, než sa pustíte do samotného používania slúchadiel, nie je úplne od veci pozrieť do manuálu. Ako sme už písali, na pravej strane nájdete dotykové ovládanie, tak nech tušíte, ako funguje. Pomocou neho urobíte prakticky všetko – zosilňovanie a zoslabovanie hlasitosti, pozastavenie a spúšťanie hudby, dokonca aj prijímanie hovorov. Dlhým stlačením potom hovor ukončíte alebo odmietnete, medzi skladbami preskakujete posúvaním dopredu a dozadu, rovnako tak môžete aj presmerovať hovor. Pohybom nahor a nadol potom máte možnosť vypnúť/zapnúť aktívne potlačenie hluku.

Za normálnych okolností tieto funkcie fungujú spoľahlivo, ale akonáhle zrazu nevidíte, kam presne siahate, často sa pristihnete v nepríjemnej situácii – snažíte sa trebárs upraviť hlasitosť a prerušíte si pri tom omylom hudbu. Keď sa vám to stane po niekoľkýkrát, nakoniec rezignujete a budete všetko ovládať pomocou telefónu. A keďže má B & O PLAY vlastnú aplikáciu, ide o veľmi elegantné riešenie. Našou obľúbenou možnosťou bol ekvalizér, kde pomocou posúvania krúžku môžete meniť sfarbenie zvuku (warm – light, popping – calm). V závislosti na tom, kam ukazovateľ posuniete, si presne vyladíte farbu podľa svojho vkusu. Ide o elegantné riešenie a pochopí ho okamžite úplne každý. Rozhodne ide o oveľa prístupnejšie riešenie ako klasické posuvníky s jednotlivými frekvenciami.

Nie je žiadnym tajomstvom, že sa slúchadlá snažia byť riešením ako na cestovanie, tak do kancelárie. Preto sú mušle uzavreté a žiadne zvuky sa tak nedostávajú zadnou stranou slúchadiel von. Keď počúvate, okolie počuje len skutočne málo a v normálnej kancelárii rozhodne nikoho nerušíte. Nevýhodou riešenia je ale fakt, že je tu menší priestor pre vibrovania membrán a rozsah zvuku sa trochu zužuje. Nejde vyslovene o negatívum, otvorené slúchadlá totiž potrebujú zložité technologické postupy a sú dobré len na doma. Takto nemáte problém brať slúchadlá na cesty alebo práve do kancelárie.

Okrem samotného dizajnu sa o utlmenie okolitých ruchov stará hybridné aktívne potlačenie hluku, ktoré využíva hneď dva mikrofóny. Funkcia dokáže vytvoriť skutočne fantastický efekt, ktorý najlepšie porovnáte s tým, keď napríklad v metre skúsite na chvíľu aktívne potlačenie vypnúť. Zrazu si uvedomíte, aké obrovské množstvo hlukov a ruchov dokážu slúchadlá eliminovať a začnete premýšľať, ako ste bez niečoho podobného doteraz vydržali.

Je jasné, že si takto užijete hudbu oveľa viac, len si musíte dávať pozor, aby ste náhodou nevbehli pod auto. Reprodukcia zvuku je tak dobrá, že tu nenájdete žiadne kompromisy, riešenie aktívneho potlačenia hluku od B & O PLAY nijako negatívne neovplyvní výstup. Jedinou väčšou nevýhodou je, že pri väčšom vetre ho počujete dosť nahlas, čo je potom trochu kontraproduktívne.


Funkcia však v interiéroch funguje famózne, aj keď ju chcete využiť napríklad len na stíšenie pracovného prostredia. Len si predstavte, o koľko príjemnejšie je sedieť v knižnici a nepočuť, ako niekto miesto nadvihnutia stoličky ju šúcha po zemi… Najlepším popisom pocitu, ktorý pri nosení máte, je slovo „videoklip“ – vizuálne a hudobné stránky sú úplne odlišné a každá si ide po svojej osi.
Čo sa týka komfortu, nemáme žiadne námietky. Vankúšiky na uši sú z pamäťovej peny a sú potiahnuté jemnou jahňaciou kožou, nie je teda vôbec problém nosiť slúchadlá aj dlhé hodiny v kuse. Slúchadlá vaše uši nijako nezvierajú, rozhodne sa nebudete sťažovať. Je to jednoducho super. Keď sa pozrieme na batériu, má kapacitu 770 mAh a podľa výrobcu to stačí na 14 hodín prehrávania so zapnutým potlačením hluku. Nejde síce o žiaden rekordný čas, ale na celodenné počúvanie hudby vám to spoľahlivo stačí. Keby ste náhodou chceli viac, môžete si kúpiť aj náhradnú batériu, ktorú po vybití prvej jednoducho vymeníte.

Zastavme sa aj pri kvalite zvuku. Dánski vývojári dokázali u H9 nájsť rovnováhu medzi vernosťou reprodukcie a dobrým zážitkom z počúvania. Štúdiové slúchadlá sú síce skvelé, ale je zložité sústrediť sa s nimi na čokoľvek iné, do kancelárie sa tak nehodia. Naopak slúchadlá s nadupanými basmi sú perfektné do posilňovne, ale v iných situáciách ide skôr o utrpenie. H9 zvládajú oba extrémy skvele skĺbiť a dostávate presnú a detailnú reprodukciu zvuku s veľmi príjemným použitím. Pre predstavu – keď sú štúdiové slúchadlá filmami od Tarkovského a basové slúchadlá Transformers 4, potom sú Beoplay H9 Interstellar. Majú svoje hollywoodské klišé, ale to neprebije konečný výsledok zo zážitku.

Najväčším prekvapením pre nás u slúchadiel bolo ich bezdrôtové vyhotovenie, resp. kvalita tejto technológie. Neboli sme schopní poznať rozdiel medzi použitím skrz Bluetooth a po pripojení drôtom (keďže ako sme už písali, je v balení i jack-jack kábel). Ak by sme boli úplne úprimní, skutočne sme si nemysleli, že by sa bezdrôtové počúvanie mohlo takto porovnať s káblom. Ospravedlňujeme sa všetkým, ktorí tvrdili, že to pôjde. H9 potvrdili, že je to možné – aby sa tak ale stalo, muselo sa dosiahnuť kvality B & O PLAY.

Verdikt

Nebudeme si nič nahovárať, cena je vysoká. Keď však vezmeme do úvahy, že vďaka vymeniteľným častiam vám slúchadlá pokojne vydržia až do konca života, budeme sa na cenovku pozerať trochu inak. Keď sa zničí kábel, nahradíme ho. Keď budú vankúšiky opotrebované, vymeníme ich. Keď sa kapacita batérie výrazne zmenší, vymeníme ju. Potom už slúchadlá za väčšiu investíciu rozhodne stoja.

Apple Inc. (AAPL)