imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max

Prečítajte si náš názor!

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

Najnovšie schopnosti Siri inšpiroval hollywoodsky film


Uhádnete, ktorý to bol? Tu je malá pomôcka: Scarlett Johansson dokáže uhranúť divákov nielen svojím výzorom, ale aj svojím nádherným hlasom. A práve ten hrá v tomto filme hlavnú úlohu.

Keď Alex Acero, šéf oddelenia pre technológiu reči Siri, prvýkrát videl film Ona (Her) z roku 2013,  bavil sa ako hociktorý iný divák. Onedlho si ho však pozrel znova ako špecialista na technológiu reči.

Alex Acero je ten vpravo.

Pokiaľ ste tento film ešte nevideli, určite by ste si ho mali pozrieť (samozrejme v pôvodnom znení). Tu je krátke zhrnutie deja:

Theodore je osamelý muž, ktorý prechádza poslednou fázou rozvodu. Živí sa písaním dopisov pre druhých a svoj voľný čas trávi hraním videohier a občasnými stretnutiami s priateľmi. Jeho život sa zmení, keď sa rozhodne kúpiť si nový OS1, prvý operačný systém s umelou inteligenciou. Jeho hlasu, Samanthe, Theodore čoskoro úplne prepadne. Trávia spolu čoraz viac času a ich zbližovanie vyústi až do milostného vzplanutia. – IMDB

V hlavnej roli je tu inteligentný operačný systém, ktorý dokáže hovoriť. A ako nádherne OS1 rozpráva! Nie každý zbožňuje Scarlett Johansson ako herečku, ale v tomto filme je jej hlas naozaj neodolateľný. Jej intonácia, prestávky medzi vetami a tempo, akým rozpráva, vyjadrujú celú paletu emócií. A práve to inšpirovalo Alexa Acera:

  Znie tak prirodzene, vôbec nie ako robot. Má správne frázovanie, správnu intonáciu, mäkký hlas. Kovový nádych je v ňom sotva poznateľný, – hovorí expert.

Odvtedy bolo jeho cieľom dosiahnuť podobný výsledok so Siri. To, pochopiteľne, nie je jednoduchá úloha. V iOS 11 sa však tímu podarilo dosiahnuť niektoré časti tohto cieľa. Hlas Siri je teraz mäkší a plynulejší a digitálna asistentka dokáže zopakovať tú istú vetu s rôznou intonáciou. Celkovo to veľmi napomáha tomu, aby jej hlas znel prirodzenejšie.

V rozhovore pre Wired prezradil Acero mnoho podrobností a zaujímavostí o Siri. Bez ďalších komentárov uvádzame kúsok z rozhovoru, kde hovorí Greg Joswiak:

– Doháňa ma k šialenstvu, keď ľudia porovnávajú virtuálne asistentky tým, že sa ich pýtajú triviálne otázky, Siri vždy z toho vyjde zle. Nevytvorili sme ju na hranie Trivial Pursuit! –

Zdroje: Cult of Mac a MacStories

Apple Inc. (AAPL)