imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max

Prečítajte si náš názor!

Je Google Chrome nový Internet Explorer?


Verge nedávno publikoval článok, ktorý tvrdí, že Google sa so svojím vlastným prehliadačom môže skôr alebo neskôr ocitnúť v rovnakých problémoch, aké naznačovali koniec éry Internet Exploreru. Samotné ovládnutie trhu nemusí byť z dlhodobého hľadiska najvýhodnejšou stratégiou.

Google Chrome je bez pochybností najobľúbenejším prehliadačom sveta. Väčšina analýz mu dáva podiel na trhu okolo 60 %. Iné prehliadače – vrátane Internet Exploreru (IE), Edge, Firefoxu a Safari – zaostávajú s veľkou odchýlkou s ~ 15 % podielom.

Novinár Verge Tom Warren si myslí, že kvôli uvedenému podielu na trhu a neustálemu ignorovaniu webových štandardov môže mať prehliadač Googlu rovnaký osud ako IE. A z tejto cesty je ťažké vrátiť sa späť.

Pri spätnom pohľade na históriu internetu je vidno, že IE robil to isté ako teraz Chrome. Microsoft dosiahol s Windowsom vrchol takmer pred 16 rokmi. Minul miliardy dolárov na reklamu pre Windows XP, ktoré sa mu veľmi rýchlo vrátili. XP sa stal jedným z najpopulárnejších operačných systémov v histórii s obrovskou užívateľskou základňou.

Vtedy ešte nebol iPod, Gmail, YouTube a Microsoft nemal konkurenciu. Mohol si robiť, čo chcel. A to aj robil. Po prekonaní najsilnejšieho konkurenta Netscape ovládol celý trh prehliadačov s Internet Explorerom 6. Tentoraz bol internet v exponenciálnej fáze svojho rastu a prehliadanie sa stalo rovnocenné s používaním IE. Neuveriteľné, ale keď dosiahol svoj vrchol, IE 6 ovládal 90 % trhu.

Microsoft určil miliónom užívateľov, čo je to prehliadanie. Potom sa stal tvrdohlavým. Ako sa internet rozširoval, začali sa objavovať webové štandardy, ktoré vývojárom pomáhali vytvárať webové stránky a aplikácie fungujúce na rôznych zariadeniach a prehliadačoch. Napriek tomu Microsoft nevenoval týmto štandardom dostatočnú pozornosť, čo spôsobilo vývojárom skutočné problémy.

Museli vyvíjať nové riešenia pre IE a nielen pre internet vo všeobecnosti. Bol to zlatý vek správy: „Tento prehliadač nie je podporovaný, skúste IE.“ Internet Explorer 6 vďaka tejto stratégii prežil 5 rokov, ale medzitým začala nová vlna, ktorá bola pre prehliadač Microsoftu fatálna.

Chalani z Netscapu založili v roku 2004 Mozilla Foundation a spustili Firefox 1.0. Mnohých užívateľov pritiahli úplne nové záložky a zablokovanie pop-upov, podobne ako celoplošná reklama v New York Times, ktorá bola financovaná crowfundingom. Nový prehliadač začal byť pre Microsoft skutočnou hrozbou.

Microsoft v roku 2006 spustil IE 7, ktorý podporoval záložky, takže všetky problémy boli vyriešené. Nemohol však pokračovať v podporovaní štandardov. Bolo to naozaj frustrujúce, kritika jeho prehliadača bola čoraz silnejšia. Aj Tim Berners-Lee, tvorca World Wide Web, pridal svoj hlas proti.

Počas súboja IE a Mozilly začal Google rozširovať svoju vyhľadávaciu a reklamnú činnosť. Pred spustením vlastného prehliadača spustil lištu Google Toolbar, doplnok pre IE a Firefox so zabudovaným blokátorom vyskakovacích okien (vďaka ktorému bol obľúbený u používateľov IE), a efektívne propagoval služby Googlu.

A nakoniec v roku 2008 predstavili prehliadač, ktorý zabil posledný klinček do rakvy IE. Google sa zameral na webové štandardy a dokonca aj prvá verzia prehliadača prešla testami Acid 1 a 2, čo je benchmarking pre webové štandardy. Vývojári sa pripojili na stranu Googlu jednoducho preto, lebo webové stránky sa im vďaka štandardom vyvíjali ľahšie.

Toto je miesto, kde začala „internet explorizácia“ prehliadača Chrome. Napriek tomu, že prehliadač nikdy nedosiahol dramatický 90 % trhový podiel ako IE, vyššie uvedených 60 % stačilo na to, aby sa stal primárnou platformou. To, samozrejme, znamenalo, že Chrome je prehliadač, pre ktorý chcete vyvíjať.

Kým mali podporné webové štandardy najvyššiu prioritu, všetko bolo v poriadku. Ale ak sa pozrieme bližšie na dnešnú situáciu, môžeme vidieť tie isté náznaky, aké boli viditeľné vtedy v IE. Existuje stále viac a viac stránok, ktoré podporujú len Chrome alebo odkazujú, že „pre optimalizovanú prevádzku používajte Google Chrome“. Aj vlastné webové stránky Googlu, ako sú Google Meet, Allo, YouTube TV, Google Earth, YouTube Studio Beta, jednoducho vylučujú podporu natívneho prehliadača Windows 10 a Firefoxu.

Je len čerešničkou na torte, že súčasné štandardy vytvára samotný Google. Rozvíjajú, dokumentujú a pretláčajú celý prípad cez World Wide Web Consortium (W3C). Tento postup im jednoducho dáva vedúcu pozíciu a pomáha stať sa štandardom. Vytvárajú pravidlá, ktoré vývojári poslušne sledujú a primárne vyvíjajú pre Chrome.

Ak to nestačí, Google je vlastníkom najobľúbenejších stránok sveta. Vlastní Gmail, Disk Google, YouTube a, samozrejme, samotný Google. Nezáleží na tom, ktorý z nich zadáte, neustále vás povzbudzujú používať Chrome.

Spoločnosť zatiaľ opustila WebKit a presunula sa k vyhľadávaciemu nástroju Blink. Nemal by to byť problém, na engine však urobili niekoľko vývojov, zmien a optimalizácie, čo v rôznych prehliadačoch vedie k extrémnej chybovosti webových stránok optimalizovaných pre prehliadač Chrome. Tiež tlačia užívateľov smerom k používaniu prehliadača Chrome namiesto používania otvoreného webu.

Táto situácia pre Google rovnako nie je vhodná. Spoločnosť sa snaží dať vývojárom väčšiu voľnosť. Dokonca aj člen tímu Chrome požiadal ľudí, aby začali vyvíjať aj pre iné platformy.

Ben Gilbraith, jeden z vedúcich predstaviteľov Googlu, priblížil svoje budúce plány nasledovne: „Pomáhať pri vytváraní návykov pre vývojárov, ktoré podporujú rast otvoreného webu, zostáva v roku 2018 zameraním tímu Chrome a Googlu.“

Zdá sa, že Google reagoval včas a s trochou pozornosti môže navigovať loď smerom od ľadovca, ktorý spôsobil potopenie Internet Exploreru. Uvidíme…

Zdroj: The Verge

 

Apple Inc. (AAPL)