imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max

Prečítajte si náš názor!

Intel opraví bezpečnostnú chybu procesorov tento mesiac


Tohtoročný veľtrh CES (Consumer Electronics Show) oficiálne začal dnes, ale už včera bolo možné vidieť niekoľko prezentácií. Jednu z nich predniesol aj Brian Krzanich, výkonný riaditeľ Intelu, a to na tému bezpečnostných hrozieb Meltdown a Spectre.

Intel bol nútený uznať svoju vinu. Jeho CEO, Brian Krzanich, začal svoju prezentáciu sľubom: v spolupráci s partnermi opravia 90 % procesorov vyrobených za posledných 5 rokov do týždňa a pre zvyšných 10 % bude oprava bezpečnostných hrozieb Meltdown a Spectre vydaná do konca januára.

Užívateľov zariadení od Applu sa problém už natoľko netýka, pretože spoločnosť opravila Meltdown v iOS 11.2, macOS 10.13.2 a tvOS 11.2. Nové aktualizácie iOS 11.2.2 a macOS High Sierra 10.13.2, ktoré vyšli včera, zahŕňajú aj zabezpečenie hrozby Spectre. Aj keď bezprostredné nebezpečenstvo už teda nehrozí, zaplátať všetky bezpečnostné diery bude vyžadovať ešte poriadny kus práce.

Radi by sme však informovali čitateľov, ktorí používajú Windows, že by mali byť opatrní v súvislosti s opravou chýb od Microsoftu!

Ukázalo sa totiž, že bezpečnostná aktualizácia č. KB4056892 mala za následok opakované reštartovanie operačného systému na viacerých počítačoch s procesormi AMD. Užívatelia nedokázali problém vyriešiť ani novou inštaláciou systému Windows, pretože po inštalácii operačný systém automaticky stiahol a znovu nainštaloval poškodenú aktualizáciu. Microsoft sa k situácii zatiaľ nevyjadril a postihnutí užívatelia zatiaľ rozoberajú situáciu v tomto extrémne dlhom vlákne komentárov.

Vráťme sa však k prezentácii Krzanicha: CEO sa vyjadril aj o očakávaných zmenách vo výkone a uviedol, že „zaťaženie“ naozaj ovplyvní, o koľko bude počítač pomalší. V prípade viacerých aktivít, ako napríklad dolovania bitcoinov a podobne, bude výkon výrazne znížený, v iných prípadoch nie. Dodal tiež, že celý počítačový priemysel teraz spojil sily, aby minimalizoval negatívny dopad a že osobne nevie o žiadnych užívateľoch, ktorí by v dôsledku tejto zraniteľnosti utrpeli nejaké škody.

Brian Krzanich má však aj iné starosti ako zabezpečenie Meltdown a Spectre. Podľa Business Insider začal CEO narýchlo predávať svoje podiely. Je dosť podozrivé, že Krzanich vedel, čo sa deje, už predtým, než celá záležitosť vybuchla na verejnosti, a snažil sa speňažiť svoje akcie skôr, než ich cena klesne. Pokiaľ sa tieto chýry potvrdia, môže byť obvinený z nedovoleného vnútorného obchodovania, čo je pomerne závažný kriminálny čin.

Z podielov v hodnote 24 miliónov dolárov si Krzanich ponechal len akcie v hodnote 250 000 dolárov, čo je minimum, ktoré musí ako CEO vlastniť podľa pracovnej zmluvy.

Zdroje: The Verge, Business Insider, Register

Apple Inc. (AAPL)