imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max

Prečítajte si náš názor!

Čo očakávame od Applu v roku 2018?


Rovnako ako v minulom roku, zhromaždili sme všetky oznámené a diskutované zariadenia Applu, ktoré očakávame v tomto roku.

Rok 2017 nebol veľmi vzrušujúci. Apple priniesol to, čo sa od neho očakávalo: nové iPhony, menšiu aktualizáciu pre počítače Mac, ďalšie Apple Watch a úplne nové iPady Pro. Najvzácnejšie z noviniek boli iPhone X a 10,5″ iPad Pro. A, samozrejme, nemôžeme vynechať iMac Pro, ktorý však pre bežných užívateľov ostal len snom. Aj keď spustenie HomePodu bolo oznámené v lete roku 2017, odložené je až na tento rok. Pozrime sa, čo môžeme v aktuálnom roku očakávať.

Mac

Odkedy bol predstavený iMac Pro, v segmente iMac neočakávame nič nové pre profesionálov. V prípade ostatných modelov by sme privítali lepšie procesory, lepšie ceny, viac SSD atď.

Apple však sľúbil predstaviť modulárny Mac Pro. Presný dátum ešte nie je, ale ak budú inžinieri rýchlo pracovať, určite ho môžeme očakávať v tomto roku. Najreálnejší sa zdá byť koniec roka, ale o tejto téme zatiaľ mlčia aj guruovia Applu.
Ďalšia generácia Mac Mini by tak prišla práve včas. Mnoho užívateľov miluje tento malý stroj, ktorý však nebol dlho aktualizovaný. V tomto smere môžeme byť pozitívni, pretože Tim Cook v októbri všetkých ubezpečil:

Hoci nie je čas zdieľať podrobnosti, plánujeme, že Mac Mini bude dôležitou súčasťou nášho produktového radu.

Presný dátum nie je jasný, môžeme len dúfať, že myslel rok 2018.

Pozrime sa na MacBooky. Rad Pro series prešiel na konci roka 2016 veľkými konštrukčnými zmenami. Pretože jeho supercyklové aktualizácie – čiže väčšie zmeny – nie sú také časté ako pri iPhonoch, očakávame novú verziu s vylepšeniami a malou aktualizáciou. Nemôžeme však vylúčiť možnosť novej funkcie, ktorá by ich mohla priblížiť srdciam užívateľov.
Myslím, že rok 2018 bude rokom fúzie sérií Macbook a Air. Podľa môjho názoru nebude mať MacBook Air viac aktualizácií, ale rodina MacBookov bude mať novú vstupnú úroveň a menej drahého člena, ktorý môže zastúpiť Air. To by znamenalo koniec éry neretinových MacBookov a dokonca aj dizajn bude nasledovať filozofiu Applu.

iPhone

Čo sa stane v tomto roku s iPhonmi? To je veľmi dobrá otázka. Je zrejmé, že iPhone X urobil prvé kroky na novej ceste, ale stále nie je jasné, ako rýchlo bude na tejto ceste Apple postupovať. Musí existovať nejaký nasledovník. Podľa môjho názoru budeme mať dvoch: jedného s rovnakou veľkosťou a verziu Plus. O tom sa aktuálne aj klebetí.
Nemyslím si, že Apple by riskoval spustenie len high-end a drahých iPhonov. Musí existovať aj vstupný a nákladovo efektívnejší model. Toto zariadenie by malo mať OLED displej v menšej 4.5″ veľkosti, bezdrôtové nabíjanie a niekoľko ďalších doplnkov. Nemyslím si, že v nižšej cene bude zahrnuté Face ID, ale uvidíme.

A to je dôvod, prečo neprejdem na SE 2. Tento model vložil zbytky hardvérov do puzdier pre iPhone 5S, ktoré zostali, a kombinácia týchto dvoch šťastných udalostí vyústila do super zariadenia za veľmi prijateľnú cenu. Myšlienka s rovnakými puzdrami a filozofiou nebude v roku 2018 platná. Podľa môjho názoru SE v septembri prevalcuje už zmieňovaný menší model.

iPad

Časy iPad Mini sa možno skončili, pretože bezrámčekový iPhone je takmer rovnaký ako najmenší iPad.
Domnievam sa, že najlacnejší iPad 2017 dostane menšiu hardvérovú aktualizáciu a bude predstavený ako iPad 2018. To by spôsobilo, že cena súčasných iPadov Pro trochu klesne a otvorí dvere pre iPad Pro. Je možné, že rovnako ako v prípade iPhonov, aj iPady získajú nový prevratný a revolučný model.

Nové modely by mali niečo ako: Face ID, bezrámčekový OLED displej v 10,5-palcovom prevedení, ale s väčšou obrazovkou, podporu pre Apple Pencil, 120 Hz a tak ďalej. Super tablet by mohol byť zostavený s mega funkciami.

Apple Watch, AirPods a HomePod

Dúfam, že Apple upraví tvar Apple Watch a urobí ich trochu štíhlejšie alebo poruší svoje zvyky a prinesie úplne nový tvar. Bol by som veľkým fanúšikom guľatého tvaru Apple Watch, ale je to len veľmi nepravdepodobná možnosť. S lepším hardvérom by mohli existovať lepšie možnosti pre zdravie, pretože fitness a zdravie sú jasnou budúcnosťou Apple Watch.

Dokážem si predstaviť niekoľko zaujímavých nových funkcií v AirPods. Mohla by existovať verzia pre šport alebo lepšia veria do uší, možno verzia pre audiofilov. Alebo nové slúchadlá ako veľký brat. Z dlhodobého hľadiska si myslím, že je potrebné vytvoriť kompletnú paletu zariadení, ktorá by mohla vzniknúť v tomto roku. Ale to sú len odhady. Isté je, že príde bezdrôtové nabíjanie a nabíjačka AirPower.

Posledný z očakávaných produktov je HomePod. Nemal by som to preháňať: určite príde a všetci o ňom vieme. Jediná otázka je, kedy.

A nakoniec ešte jedna vec, o ktorej zatiaľ nevieme, ale je isté, že hneď ako bude oznámená, začneme šetriť peniaze, aby sme si ju kúpili. Amen.

Toto sú všetky moje špekulácie. Ak nesúhlasíte alebo máte iné nápady, neváhajte a zdieľajte ich s nami, možno nás Apple sleduje. 😉

Apple Inc. (AAPL)