imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max

Prečítajte si náš názor!

Apple Watch znova zachránili život


Väčšina z nás premýšľa o inteligentných hodinkách Apple v prvom rade ako o fitness príslušenstve. Tak isto zmýšľal aj 50-ročný advokát Scott Killian až do dňa, kedy mu zachránili život. Zdá sa, že konštantné sledovanie srdcovej frekvencie by mohlo byť dôležitejšie ako príležitostná návšteva lekára.

Scott Killian povedal svoj príbeh 9to5mac, ktorý ho uviedol jeho výrokom: „Teraz som veľký fanúšik Apple Watch“.

Killian uvádza, že vždy žil zdravo a venoval pozornosť prevencii. Preto keď mal päťdesiat rokov, absolvoval ako preventívne opatrenie kompletnú zdravotnú prehliadku. Po nespočetných kontrolách a testoch, ktoré stáli desaťtisíce dolárov, dostal ubezpečujúcu odpoveď: Všetko je v poriadku.

Táto odpoveď zároveň zodpovedala tomu, čo si myslel sám Killian, hoci niekedy ho práca stresovala, pravidelne cvičil a vo všeobecnosti venoval svojmu telu dostatočnú pozornosť. Nikdy sa necítil chorý, takže pokračoval v aktívnom živote päťdesiatnika.

Killian už nejaký čas nosil Apple Watch, ktoré si kúpil, aby mu pomohli plánovať veci počas práce a tiež preto, aby rýchlejšie reagoval na rôzne požiadavky. To bol skutočný dôvod ich zaobstarania, nie fitness alebo zdravie. Táto priorita sa však úplne zmenila počas jednej noci.

3 až 4-krát týždenne spal s Apple Watch, aby sledoval svoj spánok. Jednu noc asi o jednej hodine ho hodinky prebudili. Aplikácia tretej strany mu oznámila, že niečo nie je v poriadku, jeho pokojová srdcová frekvencia bola zvýšená, čo je znak infarktu (táto funkcia bola neskôr zavedená v watchOS). Hoci mal Killian ľahkú nevoľnosť (čo je jeden z príznakov), vôbec sa necítil chorý.

Napriek tomu nedokázal prestať myslieť na skutočnosť, že jeho pokojová srdcová frekvencia vyskočila až na 121, keď má 50 rokov, a preto šiel predsa len na pohotovosť. Ako hovorí, aj počas čakania povedal svojej žene, je to pravdepodobne len strata času, ale vraj sa bude cítiť lepšie.

Na pohotovosti ho pripojili na EKG, ale jeho hodnoty boli úplne normálne. Jediná vec, ktorú si Killian všimol, že údaje hodiniek sa úplne zhodovali s údermi za minútu hlásenými strojom. Aby si boli istí, poslali ho na krvný test, kde zistili, v čom je problém: objavili zvýšenú hladinu enzýmu, ktorá signalizuje infarkt, ktorý sa deje alebo už udial.

Čoskoro nasledovali ďalšie testy, ktorými zistili, že štyri tepny boli zablokované, takže Killian podstúpil operáciu srdca, počas ktorej mu na otvorenie tepien vložili štyri stenty (nafúknuté výstuže z uhlíkových vlákien z titánu).

Keď Killian povedal svojmu chirurgovi, že to boli Apple Watch, ktoré ho upozornili, chirurg vyslovil desivú prognózu.

Povedal, že keby som zostal spať, pravdepodobne by som sa už neprebudil. Zomrel by som v spánku.

Odvtedy si Killian predobjednal pásik EKG Apple Watch, ktorý FDA schválila minulý mesiac, aby sa mohol testovať doma, ak by sa cítil chorý. Takisto chváli Watch všade, kade chodí: keby bolo na ňom, vlastniť Apple Watch by zaviedol ako povinnosť pre všetkých ľudí nad 50 rokov.

Zdroj: 9to5mac

Apple Inc. (AAPL)