imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max

Prečítajte si náš názor!

Apple Watch môžu vytvoriť vyšší zisk ako v minulosti iPhony


Musia sa však stať plnohodnotnou zdravotníckou pomôckou. Našťastie, týmto smerom ide viacero nedávnych pozitívnych vývojov a vo funkčnosti zariadenia sa vyskytuje čoraz menej prekážok. Apple Watch predstavujú veľmi sľubnú budúcnosť.

Keď boli Apple Watch predstavené, bolo trochu nejasné, kde presne bol tento výrobok umiestnený v čase a priestore. Nakoniec sa všetci zhodli, že sa nachádza niekde medzi luxusným príslušenstvom, súčasťou ekosystému Applu a presným a hi-tech fitness zariadením – prinajmenšom k tomuto záveru došla väčšina ľudí.

Zároveň vďaka snímaču pulzovej frekvencie mali hodinky od začiatku skrytý potenciál, že by sa dali používať ako zdravotnícka pomôcka. Hlavný dôvod vytvorenia Apple Watch totiž bol, aby sa stali cenovo dostupným zdravotníckym centrom, ktoré neustále monitoruje zdravie. Samozrejme, ak sa do zariadenia podarí vložiť všetku potrebnú technológiu. Aké užitočné by bolo pre lekára, aby mal kompletné údaje o hladine cukru v krvi, krvnom tlaku a pulzoch pacienta, kým sa snaží diagnostikovať jeho stav, resp. pri navrhovaní prevencie choroby.

Počítanie krokov, monitorovanie pulzov, funkcie podporujúce aktívny životný štýl a dokonca aplikácia Dýchanie, ktorá sa zdá byť zbytočná…, všetky tieto funkcie nepriamo pracujú pre vaše zdravie. Je teda zrejmé, že je tu priestor na rast. Od začiatku sa vyskytli správy podporujúce túto myšlienku. Dozvedeli sme sa, že technológia na sledovanie vášho pulzu je veľmi presná a že môže dokonca monitorovať hladinu kyslíka v krvi. Mali sme k dispozícii patenty na pásy na meranie krvného tlaku, monitorovanie krvného cukru bez ihly a tak ďalej.

Takéto zariadenie však zatiaľ patrí len do skupiny „to by bolo skvelé“. To však neznamená, že v zákulisí sa nič nevyvíja, hoci priemerný užívateľ nič z toho nevidí. V uplynulých mesiacoch sa objavili správy o hmatateľných pokrokoch a vyzerá to, že všetko smeruje k opisovanému variantu.

Začnime predstavením funkcií monitorovania srdca, ktoré sú oficiálne zabudované do najnovšieho systému WatchOS 4. Novšie modely hodiniek vás varujú, keď váš pulz vyskočí príliš vysoko vtedy, keď by nemal byť vysoký. Tiež monitoruje stacionárny pulz a to, ako rýchlo sa vaša srdcová frekvencia normalizuje po cvičení, čo tiež môže poskytnúť spätnú väzbu o stave kardiovaskulárneho systému.

Čo iné by ospravedlňovalo existenciu týchto funkcií lepšie ako fakt, že zhromaždené údaje sa ukázali byť dostatočne presné na to, aby zachránili život. 28-ročný občan Brooklyn James Green prežil, lebo si všimol, že Apple Watch mu merajú stále viac a viac podivných hodnôt pulzu. Hneď ako šiel k lekárom, ukázalo sa, že sa im podarilo zachytiť pľúcnu embóliu v ranej fáze.

Toto je len začiatok. Ďalším dôležitým faktorom je úrad pre potraviny a lieky v Spojených štátoch, ktorý v lete zaviedol tzv. digitálny plán zdravotnej inovácie. V rámci tohto pilotného programu bude pre deväť vybraných spoločností vrátane Applu jednoduchšie prejsť prísnymi fázami autorizácie. Až doteraz to bola najväčšia prekážka toho, aby sa Apple Watch stali zdravotníckym prístrojom.

Pravdepodobne v súvislosti s tým bol sprístupnený prvý doplnok tohto druhu pre Apple Watch, pásik obsahujúci funkcie, kvôli ktorým sme predtým museli ísť do nemocnice. Zariadenie s názvom KardiaBand je schopné presne merať EKG. Pripojená aplikácia Kardia porovnáva zistené údaje so stovkami údajov o zdravých a chorých osobách, analyzuje ich a dokáže presne zistiť abnormálny srdcový rytmus a fibriláciu predsiení, to všetko schválené FDA. Toto predstavuje určite ďalšiu úroveň vývoja.

Čas, kedy budú Apple Watch viac zdravotníckym zariadením ako fitness hodinkami, môže prísť čoskoro. Tento smer je veľmi sľubný, pretože každý by rád vedel všeobecné údaje o svojom zdraví. Nikdy na to nebola lepšia možnosť, ako s novým trhom ponúkajúcim nositeľné zariadenia.

Pravdepodobný dôvod, prečo Apple berie toto smerovanie tak vážne, je ten, že v ňom existuje obrovský potenciál rastu. Hoci iPhone je stále hitový produkt a prináša spoločnosti obrovský zisk, môže sa čoskoro stať, že sa trh saturuje a nebude sa kam rozširovať. Stalo sa to aj s desktopovým počítačom a tabletom, hoci im Apple dokázal vdýchnuť život s novým iOS 11 a výborne vykonanou aktualizáciou hardvéru.

Zdravotnícky presné Apple Watch by mohli byť perfektným plánom B v prípade, že by ostatné zdroje príjmu začali klesať. Veľkosť lekárskeho trhu bola v USA okolo roku 1993 v priemere 3,3 miliardy dolárov. Je zrejmé, že ak by Apple mohol ovládnuť len malý segment, už to by znamenalo obrovský zisk, najmä ak uvažujeme na globálnej úrovni.

Apple Inc. (AAPL)