imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max

Prečítajte si náš názor!

Apple už opravil polovicu problémov s procesormi Intel


Celý svet je znepokojený problémami nájdenými v procesoroch Intel. Je to pochopiteľné, pretože zasiahnuté môžu byť všetky počítače a telefóny. Apple teraz vydal vyhlásenie.

Hovoríme o tom najzávažnejšom narušení bezpečnosti vôbec. Alebo o dvoch porušeniach. Jedno s prezývkou Meltdown sa týka procesorov spoločnosti Intel. Druhé je Specter, ktoré okrem Intelu ovplyvňuje tiež AMD a ARM. Ich najdôležitejším atribútom je, že nechajú neoprávnené osoby pristupovať k našim údajom, aj keď sú šifrované, a k heslám. Stačí vytvoriť inteligentný kód v JavaScripte pre prehliadače.

Je zrejmé, že problém je obrovský a Apple sa musel o týchto udalostiach vyjadriť. Vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedol nasledovné:

Výskumníci v oblasti bezpečnosti nedávno odhalili bezpečnostné problémy, ktoré sú známe pod dvomi názvami: Meltdown a Spectre. Tieto problémy sa vzťahujú na všetky moderné procesory a týkajú sa takmer všetkých výpočtových zariadení a operačných systémov.

Ovplyvnené sú všetky systémy Mac a zariadenia s iOS, ale v súčasnosti nie sú známe žiadne zneužitia, ktoré by mali vplyv na zákazníkov. Keďže výskyt mnohých týchto problémov vyžaduje, aby na vašom zariadení Mac alebo iOS bola inštalovaná nebezpečná aplikácia, odporúčame sťahovať softvér iba z dôveryhodných zdrojov, ako je napríklad App Store.

Apple už sprístupnil v systémoch iOS 11.2, macOS 10.13.2 a tvOS 11.2 opatrenia, ktoré pomáhajú chrániť zariadenie proti Meltdownu. Apple Watch nie sú Meltdownom ovplyvnené. V nasledujúcich dňoch plánujeme sprístupniť opatrenia v Safari, aby sme pomohli užívateľom brániť sa proti Spectre. Pokračujeme vo vývoji a testovaní ďalších opatrení na zmiernenie týchto problémov a sprístupníme ich v pripravovaných aktualizáciách iOS, macOS, tvOS a watchOS.

Apple úspešne uhasil požiar a Meltdown vám teraz neublíži. Oprava Spectra je trochu komplikovanejšia, ale dúfajme, že aktualizácia Safari tento problém vyrieši. Aktuálna je tiež otázka, či opravy počítače spomalia alebo nie. Očakáva sa spomalenie o 5 až 30 %. Apple uviedol, že počas benchmarkových testov macOS a iOS nezaznamenal žiadne zmeny. Dúfame, že aj po ďalšej aktualizácii zostanú zariadenia rovnaké.

Zdroj: Apple

Apple Inc. (AAPL)