imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max

Prečítajte si náš názor!

Apple sa stará o zdravie vášho srdca


Dokazuje to aplikácia Heart Study App a kardiovaskulárny výskum, ktorý spoločnosť vedie v spolupráci so Stanfordovou univerzitou.

Ide o výskum vo svojej oblasti jedinečný, pretože je prvým oficiálnym výskumom založeným výhradne na údajoch zo senzorov Apple Watch. Okrem zaznamenávania nepravidelností v srdečnom tepe, ďalším cieľom je varovať pred nimi užívateľov prostredníctvom aplikácie.

Senzor v Apple Watch využíva na meranie tepu na zápästí stovky zábleskov zelených LED za sekundu a fotodiódy citlivé na svetlo. Merania robí v rôznych bodoch zápästia, tie potom analyzujú algoritmy, aby dosiahli čo najpresnejší výsledok. Dokonca aj výskumní pracovníci Stanfordovej univerzity potvrdzujú, že merania Apple Watch sú najpresnejšie na trhu.

Zdroje uvádzajú, že ak sa projekt vydarí podľa plánov Cupertina a výsledky výskumu s 500 000 účastníkmi budú publikované, umožní to Applu predložiť tieto čísla americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a vyzdvihnúť rolu softvéru Apple Watch vo výskume.

Význam inteligentných hodiniek Apple Watch je citeľnejší na druhej strane Atlantiku, kde sa čoraz viac lekárov a výskumníkov v oblasti medicíny spolieha na údaje zo zdravotníckych pomôcok. Apple so svojou platformou ResearchKit poskytuje odborníkom nástroje, ktoré môžu využiť napríklad vo výskume autizmu alebo Parkinsonovej choroby.

Apple kladie veľký dôraz na to, aby ich jednotka v segmente príslušenstva dokázala čo najvšestrannejším spôsobom podporovať dobrý zdravotný stav majiteľa a robia všetko preto, aby boli najnovšie funkcie schválené v laboratóriách. Objavila sa možnosť, že Apple Watch by dokázali merať krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Pracuje sa tiež na automatickom uťahovaní remienka.

Tieto snahy prinášajú ovocie. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv nedávno schválil prvé zdravotnícke príslušenstvo pre Apple Watch v podobe analyzátora EKG Kardio Band. Pre spoločnosť je to obrovským krokom vpred na poli lekárskeho výskumu.

Zdroje: Apple Newsroom, Business Insider

Apple Inc. (AAPL)