imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max

Prečítajte si náš názor!

Apple by mal skúmať dopad smartfónov na deti


Požiadali ich o to v otvorenom liste dvaja rôzni vlastníci podielov, takže spoločnosť by im mala vyhovieť. Iniciátori by tiež chceli, aby mali rodičia viac možností sledovať, čo ich deti s iPhonmi robia.

Dvaja prominentní vlastníci podieľov: JANA Partners LLC a CALSTRS (California State Teachers’ Retirement System), ktorí spolu vlastnia akcie Applu v hodnote 2 miliard dolárov, poslali 6. januára. spoločnosti otvorený list.

Po krátkom úvode list vymenováva rôzne štúdie, ktoré upozorňujú na to, aké dôležité je venovať pozornosť digitálnemu správaniu detí. Na základe štúdií autori dopisu žiadajú, aby Apple poskytol rodičom viac možností kontroly toho, ako ich deti používajú smartfón.

Podľa autorov tínedžeri, ktorí majú neustále v ruke telefón,:

  • trpia s väčšou pravdepodobnosťou depresiami a častejšie páchajú samovraždu,
  • dávajú menší pozor v škole,
  • menej spia, čo môže mať dlhodobo za následok vysoký krvný tlak a obezitu,
  • sú menej empatickí.
  • Uviedli tiež, že tento problém je dôvodom „rastúceho spoločenského znepokojenia“, ktoré má dopad aj na Apple ako spoločnosť a na ich akcie.

Dôraz je pritom na posledný z bodov. Znepokojení vlastníci podielov chcú, aby Apple 1) problém preskúmal, situáciu vyhodnotil a pripravoval správy o ďalšom vývoji, 2) poskytol rodičom viac možností kontroly v rámci svojho softvéru.

Akcionári žiadajú, aby rodičia napríklad mohli určovať, ktoré sociálne platformy deti môžu používať, koľko času môžu s telefónom cez deň stráviť a kedy. Ďalej by chceli, aby Apple rodičom umožnil sledovať, ako a kedy ich deti používajú svoje zariadenia.

Celý otvorený dopis si môžete prečítať tu.

V krátkosti reakcia Applu: áno, táto záležitosť je pre nás zásadná a berieme ju veľmi vážne. Naši užívatelia a akcionári sú pre nás dôležití a sľubujeme, že budeme hľadať nové možnosti, ako do nového iOS zahrnúť viac rodičovských funkcií.

Zdroj: AppleInsider

Apple Inc. (AAPL)