imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max

Prečítajte si náš názor!

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

00_airpods_test_cover_mega

Apple AirPods v našich ušiach


Príchodu najnovších bezdrôtových slúchadiel od Applu predchádzalo dlhé čakanie, ale konečne sú tu a okamžite sme ich otestovali. Stálo čakanie za to?

Apple sa odhodlal k riskantnému kroku a rozhodol sa z nového iPhonu 7 odstrániť slúchadlový jack. Užívatelia sa búrili, napriek tomu si nový iPhone kupovali rovnako, ako tomu bolo v minulosti. Ako vlastne môže normálny užívateľ iPhonu 7 počúvať hudbu?
Jedným zo spôsobov je použitie slúchadiel s Lightning portom, ktoré boli priložené k telefónu, prípadne môžete siahnuť po svojich starších slúchadlách a použiť tiež priložený adaptér. Ďalšou možnosťou sú bezdrôtové slúchadlá AirPods, ktoré Apple predstavil spolu s iPhonom 7. Pochopiteľne, ak ste mali dostatočné šťastie. Apple sa rozhodol vydať len malé množstvo slúchadiel, a to až koncom decembra, nie na konci októbra.

Dizajn

Apple mal v minulosti niekoľko kontroverzných dizajnových rozhodnutí. Len si spomeňte na batôžtek u Battery Case, prípadne možnosť nabíjania Magic Mouse iba zospodu. Môžeme spomenúť napríklad aj Apple Pencil, ktorú musíte nabíjať zapojením do spodnej časti iPadu.
AirPods sú však perfektné. Obal, ktorý funguje aj ako nabíjačka, je príjemný a krásny. Apple vytvoril nádherný malý kamienok. Podľa očakávania sa skvele otvára a dve slúchadlá do neho sadnú absolútne ideálne. Veko obalu je magnetické, rovnako ako umiestnenie slúchadiel. Naspodku obalu môžeme nájsť Lightning konektor, v balení potom máme jeden kábel na nabíjanie.
AirPods vyzerajú rovnako ako EarPods, slúchadlá, ktoré sme používali doteraz. Len nemajú žiadny kábel, ktorý by sa nám zamotával vo vrecku. Samotné štuple sú krásne malé kúsky s chrómovanými prúžkami na spodnej strane. Na trhu nenájdete slúchadlá, ktorá by bola minimalistickejšie. Jedinou vecou, ​​ktorá z dizajnu vytŕča, sú dva malé senzory na rozoznanie toho, či máte slúchadlá v ušiach alebo nie. Môžu tak pozastaviť hudbu na základe používania. Vnútri AirPods je vlastný chip od Applu menom W1.


Môže sa to zdať prekvapivé, ale tieto slúchadlá držia v ušiach ešte lepšie ako EarPods. Má to dva dôvody – po prvé môžu byť AirPody o trochu ľahšie ako EarPods (aj keď sme ich nevážili), po druhé ich z uší netrhajú káble. Prakticky sa vo vašich ušiach schovajú a vôbec si ich nevšimnete. Môžete behať, skákať a rovnako sa nebudete musieť obávať, že by vám slúchadlá vypadli.
Rozdiel medzi nimi a ďalšími Bluetooth slúchadlami je ako nebo a zem, je dosť možné, že ide o najpohodlnejšie in-ear štuple na trhu. Síce si budete musieť zvyknúť na to, ako vyzerajú v ušiach, ale akonáhle si zvyknete, stanú sa skvelou súčasťou vášho života a značky Applu (rovnako ako sa tak stalo u bielych slúchadiel v záplave všetkých čiernych konkurentov).

Nastavenie

Väčšina z nás si už pravdepodobne niekedy vyskúšala párovanie Bluetooth zariadení so svojím smartfónom, vieme tak veľmi dobre, aké utrpenie to môže byť. Zapnete zariadenie, odomknete telefón, zapnete Bluetooth, podržíte dlhšie tlačidlo na zariadení, nájdete ho potom v zozname, počkáte, modlíte sa, počkáte na pripojenie, ďalšie modlenie atď. A potom buď všetko funguje, alebo aj nie. Poznáte ten pocit, že?

Ako už asi tušíte, u AirPods je to inak. Tu je popísané, ako ich s telefónom spárujete:
Otvorte obal a na iPhone vyskočí upozornenie, že vaše zariadenie je pripojené.
To je všetko, zaberie to asi dve sekundy. A akonáhle je všetko hotové, všetky vaše zariadena od Applu, na ktorých ste cez iCloud pripojení, sa tiež pripoja. Apple Watch, iPad, Mac, všetko. Kiežby všetko na svete fungovalo rovnako ľahko.

Zvuk

A sme pri najdôležitejšej časti testu, najmä teda čo sa týka bezdrôtových slúchadiel, pretože kvalita zvuku je jednou z kľúčových vlastností. Nuž, znejú rovnako ako EarPods. Nie sú lepšie ani horšie. Ak máte nejaké staré EarPods doma, vypočujte si na nich hudbu – hneď viete, ako znejú nové AirPods. Zvuk je dostatočne hlboký, má aj nejakú tú dynamiku a kvalita zvuku je u tejto kategórie nadpriemerná. Nepovedali by sme, že sú zlé, ale rozhodne nie sú ani úžasné. Keď ich vyskúšate, musíte trochu znížiť svoje očakávania.
Použitie AirPods je perfektné v kancelárii, ale zvuk okolitého sveta sa k vám dostane, napríklad počas cesty v hromadnej doprave. Pre niekoho je to problém, navyše ak požadujetenapríklad aj lepšiu kvalitu zvuku. Pre tých potom rozhodne AirPods nie sú. Avšak pre bežného užívateľa iPhonu sú AirPods v poriadku. Pochopiteľne sú na trhu oveľa, oveľa lepšie in-ear slúchadlá, ale AirPods sú skvelé na počúvanie podcastov alebo na bežné počúvanie hudby. Pri ich používaní sa po hodinách nebudete cítiť ani trochu unavení, čo sa u konkurencie, ako Klipsch alebo BeoPlay, môže stávať. Aby sme to zhrnuli, ak vámdoteraz slúchadlá od Applu stačili, budú vám stačiť aj tieto.

Používanie a výdrž

Máme tu Siri, hurá! Ak ste jedným z tých ľudí, ktorí Siri naozaj využívajú, môžete sa tešiť na rozprávanie sa s osobnou asistentkou aj skrz AirPods. Jedinou zmenou je, že pre spustenie Siri musíte dvakrát kliknúť na AirPods. Našťastie môžeme na dvojklepnutie nastaviť i štart / stop hudby, avšak (a to je veľké „avšak“) s akoukoľvek ďalšou aktivitou, ako napríklad zmenou hlasitosti, budete od Siri potrebovať pomoc. To tvorí trochu ambivalentný užívateľský zážitok, pretože by určite stálo za to mať možnosť nastaviť hlasitosť dotykom. Kto sa chce so svojimi AirPods rozprávať, keď si chce napríklad v lietadle zvýšiť hlasitosť? Naopak skvelou vlastnosťou je schopnosť rozoznať, kedy máte slúchadlá nasadené, a vďaka zabudovaným senzorom automaticky zvládnu zastaviť prehrávanie. Akonáhle ich nasadíte späť, hudba opäť začne hrať.
Dosah Bluetooth je viac než dostatočný, môžete kľudne chodiť po kancelárii, dokonca sa pokojne prejdite až za múr a v dosahu 15 – 20 metrov jednoducho pripojenie nestratíte. Ani čo sa týka výdrže nemáme žiadne výčitky, na jedno nabitie zvládnu AirPods fungovať 5 hodín v kuse. Môžete ich navyše nabíjať aj priamo z obalu, čo zaistí výdrž vyše 24 hodín hrania.
Obal zvládne slúchadlá dobiť za 15 minút asi na 3-hodinové používanie. Toto riešenie je praktické hneď z niekoľkých dôvodov – akonáhle zastrčíte slúchadlá do obalu, začnú sa nabíjať, a máte garantované, že ich nestratíte. Veľkým problémom sa však stáva, keď si obal napríklad zabudnete v práci – doma si ich nijak inak nenabijete, ale nemusí to byť otázka života a smrti. Bežné Bluetooth slúchadlá si tiež bez doku alebo micro-USB kábla nenabijete.

Zhrnutie

Pozitíva: AirPods nie sú perfektné, no Apple s nimi dokázal, čo mohol. Obyčajný užívateľ bude spokojný so zvukom, slúchadlá majú asi najjednoduchšie Bluetooth párovanie na svete, výdrž batérie je skvelá a ide o jedny z najpohodlnejších in-ear štupľovvôbec.
Negatíva: Limitujúca schopnosť ovládania. Sú tiež dosť drahé, aj keď konkurencia na trhu dokáže byť ešte oveľa horšia.
Ide o jasnú kúpu? Áno. Bohužiaľ ide v súčasnosti o tak limitovanú edíciu, že si ich môžete iba len predobjednať, váš balíček ale nedorazí skôr ako budúci rok.

Apple Inc. (AAPL)